gaim - en to pa translation catalogue (1901 entries)

en: 
    
    Do you wish to add him or her to your buddy list?
pa: 
    
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: 
    <b>Account:</b>
pa: 
    <b>ਖਾਤਾ:</b>

en: 
    <b>Account:</b> %s
pa: 
    <b>ਖਾਤਾ:</b> %s

en: 
    <b>Alias:</b>
pa: 
    <b>ਉਪ-ਨਾਂ:</b>

en: 
    <b>Contact Alias:</b>
pa: 
    <b>ਸੰਪਰਕ ਉਪ-ਨਾਂ:</b>

en: 
    <b>Description:</b> Spooky
pa: 
    <b>ਵੇਰਵਾ:</b> Spooky

en: 
    <b>Idle:</b>
pa: 
    <b>ਵਿਹਲਾ:</b>

en: 
    <b>Logged In:</b>
pa: 
    <b>ਦਾਖਲ:</b>

en: 
    <b>Nickname:</b>
pa: 
    <b>ਆਮ ਨਾਂ:</b>

en: 
    <b>Status:</b> Offline
pa: 
    <b>ਸਥਿਤੀ:</b> ਆਫਲਾਇਨ

en: 
    <b>Status</b>: Awesome
pa: 
    <b>ਸਥਿਤੀ</b>: Awesome

en: 
    <b>Status</b>: Rockin'
pa: 
    <b>ਸਥਿਤੀ</b>: Rockin'

en: 
    <b>Warned:</b>
pa: 
    <b>ਚੇਤਾਵਨੀ:</b>

en: 
    Close running copy of Gaim
pa: 
    ਗੇਇਮ ਦਾ ਚੱਲਦਾ ਵਰਜਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: 
    Mark all accounts as "away" with the default message.
pa: 
    ਮੂਲ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾਲ ਸਭ ਖਾਤਿਆਂ ਲਈ "ਦੂਰ" ਵੇਖਾਓ।

en: 
    Set all accounts as not away.
pa: 
    ਸਭ ਖਾਤਿਆਂ ਲਈ ਦੂਰ ਨਾ ਵੇਖਾਓ।

en: 
    Your Preferred Contact Methods
pa: 
    ਤੁਹਾਡਾ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੰਪਰਕ ਢੰਗ

en:  (Code %s)
pa:  (ਕੋਡ %s)

en:  <i>(identified)</i>
pa:  <i>(ਪਛਾਣਿਆ)</i>

en:  left the room (%s).
pa:  ਰੂਮ (%s) ਛੱਡਿਆ ਹੈ।

en: %d buddy from group %s was not removed because its account was not logged in.  This buddy and the group were not removed.
     | %d buddies from group %s were not removed because their accounts were not logged in.  These buddies and the group were not removed.
pa[0]: %d ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ %s ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਦਾ ਖਾਤਾ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਨੇਹੀ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।
pa[1]: %d ਸਨੇਹੀਆਂ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ %s ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਦਾ ਖਾਤਾ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਨੇਹੀਆਂ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %d person in room | %d people in room
pa[0]: ਰੂਮ ਵਿੱਚ %d ਵਿਅਕਤੀ
pa[1]: ਰੂਮ ਵਿੱਚ %d ਵਿਅਕਤੀ

en: %s (%d new/%d total)
pa: %s (%d ਨਵਾਂ/%d ਕੁੱਲ)

en: %s Options
pa: %s ਚੋਣ

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
pa: %s [<I>%s</I>] ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
pa: %s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ (ਆਫਲਾਇਨ) ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੇਗਾ।

en: %s became idle
pa: %s ਵਿਹਲਾ ਹੋਇਆ

en: %s became unidle
pa: %s ਨਾ-ਵਿਹਲਾ ਹੋਇਆ

en: %s came back
pa: %s ਵਾਪਸ ਆਇਆ

en: %s canceled the file transfer
pa: %s ਨੇ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: %s canceled the transfer of %s
pa: %s ਨੇ %s ਦਾ ਸੰਚਾਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
pa: %s ਨੇ ਰੂਮ "%s" ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਕਾਨਫਰੰਸ ਦਾ ਸੱਦਾ ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ "%s"

en: %s entered the room.
pa: %s ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ ਹੈ।

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
pa[0]: %s ਨੂੰ %d ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।
pa[1]: %s ਨੂੰ %d ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ।

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਦੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ: %s

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਦੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: %s has become idle (%s)
pa: %s ਸਥਿਰ (%s) ਹੋ ਗਿਆ

en: %s has become idle.
pa: %s ਵਿਹਲਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s has been invited to this conversation.
pa: %s ਨੇ ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਿਆ ਹੈ।

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
pa: %s ਨੇ <I>%s</I> ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ ਬਦਲਿਆ: %s

en: %s has changed the topic to: %s
pa: %s ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਬਦਲਿਆ ਹੈ: %s

en: %s has closed the conversation window.
pa: %s ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖਾ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: %s has gone away.
pa: %s ਦੂਰ ਚਲਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s has gone away. (%s)
pa: %s ਦੂਰ ਚੱਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
pa: %s ਨੇ %s ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ %s ਵਿੱਚ ਸੱਦਿਆ ਹੈ

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    <b>%s</b>
pa: %s ਨੇ %s ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ %s ਵਿੱਚ ਸੱਦਿਆ ਹੈ:
    <b>%s</b>

en: %s has just asked to directly connect to %s
pa: %s ਨੇ ਸਿਰਫ਼ %s ਨਾਲ ਸਿੱਧੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: %s has just been warned by %s.
    Your new warning level is %d%%
pa: %s ਨੂੰ %s ਤੋਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਚੇਤਾਵਨੀ ਮਿਲੀ ਹੈ।
    ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਪੱਧਰ %d%% ਹੈ

en: %s has returned from being away (%s)
pa: %s ਦੂਰ (%s) ਹੋਣ ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ

en: %s has returned from being idle (%s)
pa: %s ਵਿਹਲਾ (%s) ਤੋਂ ਵਾਪਸ ਆਇਆ ਹੈ

en: %s has signed off (%s)
pa: %s ਬੰਦ ਕਰ ਗਿਆ (%s)

en: %s has signed on (%s)
pa: %s ਆ ਗਿਆ  (%s)

en: %s has started typing to you (%s)
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ (%s) ਲਈ ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ

en: %s has stopped typing to you (%s)
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ (%s) ਲਈ ਲਿਖਿਆ ਛੱਡਿਆ ਹੈ

en: %s is no longer away.
pa: %s ਹੁਣ ਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %s is no longer idle.
pa: %s ਹੁਣ ਵਿਹਲਾ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
pa: %s ਨਿਯਮਿਤ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਉੱਪਰ ਲਿਖਣ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ।

en: %s is not a valid filename.
pa: %s ਠੀਕ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is not a valid group.
pa: %s ਠੀਕ ਗਰੁੱਪ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s is not a valid passport account.
pa: %s ਲਈ ਗਲਤ ਪਾਸਪੋਰਟ ਖਾਤਾ ਹੈ

en: %s is not a valid room name
pa: %s ਇੱਕ ਠੀਕ ਰੂਮ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %s is not a valid server name
pa: %s ਠੀਕ ਸਰਵਰ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %s is now known as %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %s is now known as %s.
pa: %s ਹੁਣ %s ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %s left the room (%s).
pa: %s ਨੇ ਰੂਮ (%s) ਛੱਡਿਆ ਹੈ।

en: %s left the room.
pa: %s ਨੇ ਰੂਮ ਛੱਡਿਆ ਹੈ।

en: %s logged in.
pa: %s ਲਾਗਿੰਨ

en: %s logged out.
pa: %s ਲਾਗਆਉਟ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: %s not currently logged in.
pa: %s ਇਸ ਸਮੇਂ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %s on %s (%s)
pa: %s 'ਤੇ %s (%s)

en: %s requested a PING
pa: %s ਨੇ PING ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ

en: %s requested your information
pa: %s ਨੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਮੰਗੀ ਹੈ

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
pa[0]: %s ਨੇ %s ਨੂੰ %d ਫਾਇਲ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕੀਤੀ ਹੈ: %s (%.2f %s)%s%s
pa[1]: %s ਨੇ %s ਨੂੰ %d ਫਾਇਲਾਂ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕੀਤੀ ਹੈ: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
pa: %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: %s signed off
pa: %s ਬੰਦ ਕਰ ਗਿਆ

en: %s signed on
pa: %s ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ

en: %s wants to send you %s (%s)
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ %s (%s) ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: %s wants to send you a file
pa: %s ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: %s went away
pa: %s ਦੂਰ ਗਿਆ

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s%s
pa: %s%s%s%s ਨੇ %s ਨੂੰ ਆਪਣਾ ਸਨੇਹੀ %s%s%s ਬਣਾਇਆ

en: (%d message) | (%d messages)
pa[0]: (%d ਸੁਨੇਹਾ)
pa[1]: (%d ਸੁਨੇਹੇ)

en: (+%d more)
pa: (+%d ਹੋਰ)

en: (1 message)
pa: (1 ਸੁਨੇਹਾ)

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
pa: (ਇਸ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।	 ਖਾਤਾ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੱਚ 'ਇੰਕੋਡਿੰਗ' ਚੋਣ ਵੇਖੋ)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking to most likely has a buggy client.)
pa: (ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ। ਸਨੇਹੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਕੋਲ ਇੱਕ ਨਿਕੰਮਾ ਕਲਾਂਇਟ ਹੈ)

en: (no name)
pa: (ਨਾਂ ਨਹੀਂ)

en: /Buddies/Add C_hat...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਿਲ(_h)...

en: /Buddies/Add _Group...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ(_G)...

en: /Buddies/Get User _Info...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_I)...

en: /Buddies/Join a Chat...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Buddies/Join a _Chat...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ(_C)...

en: /Buddies/New Instant _Message...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸਨੇਹਾ(_M)...

en: /Buddies/Show Empty Groups
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ ਵੇਖਾਓ

en: /Buddies/Show Offline Buddies
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਆਫਲਾਇਨ ਸੁਨੇਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: /Buddies/Show _Empty Groups
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ ਵੇਖਾਓ(_E)

en: /Buddies/Show _Offline Buddies
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਆਫਲਾਇਨ ਸਨੇਹੀ ਵੇਖਾਓ(_O)

en: /Buddies/View User _Log...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਉਪਭੋਗੀ ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ(_L)...

en: /Buddies/_Add Buddy...
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: /Buddies/_Quit
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਬੰਦ ਕਰੋ(_Q)

en: /Buddies/_Signoff
pa: /ਸਨੇਹੀ/ਸਾਇਨਆਫ(_S)

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਝਟਪਟ ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਝਟਪੱਟ ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_P)...

en: /Conversation/Add...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Alias...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਉਪ ਨਾਂ...

en: /Conversation/Block...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ...

en: /Conversation/Clear
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸਾਫ਼

en: /Conversation/Get Info
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: /Conversation/In_vite...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸੱਦਾ(_v)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ(_e)...

en: /Conversation/Insert Image...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸਬੰਧਤ ਸ਼ਾਮਿਲ(_k)...

en: /Conversation/Insert Link...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸਬੰਧ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: /Conversation/Invite...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸੱਦਾ...

en: /Conversation/New Instant _Message...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸਨੇਹਾ(_M)..

en: /Conversation/Remove...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹਟਾਓ...

en: /Conversation/Se_nd File...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(_n)...

en: /Conversation/Send File...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ...

en: /Conversation/View Log
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: /Conversation/View _Log
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ(_L)

en: /Conversation/Warn...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚੇਤਾਵਨੀ...

en: /Conversation/_Add...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: /Conversation/_Block...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਪਾਬੰਦੀ(_B)...

en: /Conversation/_Close
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: /Conversation/_Find...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਖੋਜ(_F)...

en: /Conversation/_Get Info
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(_G)

en: /Conversation/_Remove...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਹਟਾਓ(_R)...

en: /Conversation/_Save As...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਏਦਾਂ ਸੰਭਾਲੋ(_S)...

en: /Conversation/_Warn...
pa: /ਗੱਲਬਾਤ/ਚੇਤਾਵਨੀ(_W)...

en: /Help/Online _Help
pa: /ਸਹਾਇਤਾ/ਆਨਲਾਇਨ ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: /Help/_About
pa: /ਸਹਾਇਤਾ/ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: /Help/_Debug Window
pa: /ਸਹਾਇਤਾ/ਡੀਬੱਗ ਝਰੋਖਾ(_D)

en: /Options/Enable Logging
pa: /ਚੋਣ/ਲਾਗ ਰੱਖੋ

en: /Options/Enable Sounds
pa: /ਚੋਣ/ਆਵਾਜ਼ ਯੋਗ

en: /Options/Enable _Logging
pa: /ਚੋਣ/ਲਾਗ ਯੋਗ(_L)

en: /Options/Enable _Sounds
pa: /ਚੋਣ/ਆਵਾਜ਼ ਯੋਗ(_S)

en: /Options/Show Formatting Toolbar
pa: /ਚੋਣ/ਫਾਰਮਿਟ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

en: /Options/Show Formatting _Toolbar
pa: /ਚੋਣ/ਫਾਰਮਿਟ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ(_T)

en: /Options/Show Timestamps
pa: /ਚੋਣ/ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ ਵੇਖਾਓ

en: /Tools/A_ccounts
pa: /ਸੰਦ/ਖਾਤਾ(_c)

en: /Tools/Account Ac_tions
pa: /ਸੰਦ/ਖਾਤਾ ਕਾਰਵਾਈ(_t)

en: /Tools/Account Actions
pa: /ਸੰਦ/ਖਾਤਾ ਕਾਰਵਾਈ

en: /Tools/Away
pa: /ਸੰਦ/ਦੂਰ

en: /Tools/Buddy Pounce
pa: /ਸੰਦ/ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ

en: /Tools/Buddy _Pounce
pa: /ਸੰਦ/ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ(_P)

en: /Tools/Pl_ugin Actions
pa: /ਸੰਦ/ਪਲੱਗਿੰਨ ਕਾਰਵਾਈ(_u)

en: /Tools/Plugin Actions
pa: /ਸੰਦ/ਪਲੱਗਿੰਨ ਕਾਰਵਾਈ

en: /Tools/Pr_eferences
pa: /ਸੰਦ/ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
pa: /ਸੰਦ/ਰਹੱਸ(_i)

en: /Tools/Privacy
pa: /ਸੰਦ/ਰਹੱਸ

en: /Tools/R_oom List
pa: /ਸੰਦ/ਰੂਮ ਸੂਚੀ(_o)

en: /Tools/Room List
pa: /ਸੰਦ/ਰੂਮ ਸੂਚੀ

en: /Tools/View System _Log
pa: /ਸੰਦ/ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ(_L)

en: /Tools/_Away
pa: /ਸੰਦ/ਦੂਰ(_A)

en: /Tools/_File Transfers
pa: /ਸੰਦ/ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ(_F)

en: /_Buddies
pa: /ਸਨੇਹੀ(_B)

en: /_Conversation
pa: /ਗੱਲਬਾਤ(_C)

en: /_Help
pa: /ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: /_Options
pa: /ਚੋਣ(_O)

en: /_Tools
pa: /ਸੰਦ(_T)

en: 0 people in room
pa: ਰੂਮ ਵਿੱਚ 0 ਵਿਅਕਤੀ

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
pa: <B>UIN:</B> %s<BR><B>ਸਥਿਤੀ:</B> %s<HR>%s

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #gaim on irc.freenode.net<BR><BR>
pa: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT>irc.freenode.net ਤੇ #gaim on<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #wingaim on irc.freenode.net<BR><BR>
pa: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT>irc.freenode.net ਤੇ #wingaim <BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਸਭ <I>%s's</I> ਢੰਗ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਸਭ ਚੈਨਲ <I>%s</I> ਢੰਗ ਹਟਾਇਆ

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
pa: <I>%s</I> ਨੇ <I>%s ਦਾ </I> ਢੰਗ ਦਿੱਤਾ: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
pa: <I>%s</I> ਨੇ ਚੈਨਲ <I>%s</I> ਦਾ ਢੰਗ ਦਿੱਤਾ: %s

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
pa: <b><font color="red">ਲਾਗਰ ਕੋਲ ਪੜਨ ਲਈ ਕੋਈ ਫੰਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਹੈ</font></b>

en: <b>Alias:</b> %s<br>
pa: <b>ਉਪ ਨਾਂ:</b> %s<br>

en: <b>Anonymous warnings are less severe.</b>
pa: <b>ਅਗਿਆਤ ਦੀ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਦੀ ਮੁੱਲ ਘੱਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
pa: <b>ਚੈਨਲ ਨਾਂ:</b> %s

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
pa: <b>ਫਾਇਲ:</b> %s
    <b>ਫਾਇਲ ਅਕਾਰ:</b> %s
    <b>ਚਿੱਤਰ ਅਕਾਰ:</b> %dx%d

en: <b>IP Address:</b> %s<br>
pa: <b>IP ਸਿਰਨਾਵਾਂ:</b> %s<br>

en: <b>Idle for:</b> %s<br>
pa: <b>ਵਿਹਲਾ:</b> %s<br>

en: <b>Receiving As:</b>
pa: <b>ਇਸਤਰਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
pa: <b>ਇਹਨਾਂ ਤੋਂ ਪ੍ਰਾਪਤ:</b>

en: <b>Sending As:</b>
pa: <b>ਏਦਾਂ ਭੇਜੀ ਜਾਦੀ ਹੈ:</b>

en: <b>Sending To:</b>
pa: <b>ਨੂੰ ਭੇਜੀ ਜਾਦੀ ਹੈ:</b>

en: <b>User:</b> %s<br>
pa: <b>ਬੰਦਾ:</b> %s<br>

en: <b>_Account:</b>
pa: <b>ਖਾਤਾ(_A):</b>

en: <b>_Password:</b>
pa: <b>ਗੁਪਤ-ਕੋਡ(_P):</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਗੁਪਤ-ਲੇਖਣ:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਮੋਢੀ:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਢੰਗ:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
pa: <br><b>ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
pa: <br><b>ਮੋਢੀ ਕੁੰਜੀ ਬੱਬਲਪ੍ਰਿੰਟ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
pa: <br><b>ਮੋਢੀ ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
pa: <br><b>ਉਪਭੋਗੀ ਗਿਣਤੀ:</b> %d

en: <br>At %s since %s
pa: <br>%s ਉੱਤੇ %s ਤੋਂ

en: <br>Hidden or not logged-in
pa: <br>ਓਹਲੇ ਜਾਂ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pa: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ਸਵੈ-ਜਵਾਬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pa: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;ਸਵੈ-ਜਵਾਬ&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
pa: <font color="red"><b>ਫਾਇਲ ਪੜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
pa: <font color="red"><b>ਲਾਗ ਮਾਰਗ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ!</b></font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
pa: <h1>%s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ</h1>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
pa: <i>ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ</i>

en: <main>/Conversation/Close
pa: <main>/ਗੱਲਬਾਤ/ਬੰਦ

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>	%s
    <span weight="bold">Web site:</span>		%s
    <span weight="bold">File name:</span>	%s
pa: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">ਲਿਖਿਆ:</span>	%s
    <span weight="bold">ਵੈਬ ਸਾਇਟ:</span>		%s
    <span weight="bold">ਫਾਇਲ ਨਾਂ:</span>	%s

en: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">Written by:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">File name:</span>  %s
pa: <span size="larger">%s %s</span>
    
    <span weight="bold">ਲਿਖਿਆ:</span>  %s
    <span weight="bold">URL:</span>  %s
    <span weight="bold">ਫਾਇਲ ਨਾਂ:</span>  %s

en: <span weight="bold" size="larger">%s has been disconnected.</span>
    
    %s
    %s
pa: <span weight="bold" size="larger">%s ਦਾ ਸੰਪਰਕ ਖਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।</span>
    
    %s
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s
pa: <span weight="bold" size="larger">ਤੁਹਾਨੂੰ ਚਿੱਠੀ ਆਈ ਹੈ!</span>
    
    %s

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
    
    %s%s%s%s
pa: <span weight="bold" size="larger">ਤੁਹਾਨੂੰ ਚਿੱਠੀ ਆਈ ਹੈ!</span>
    
    %s%s%s%s

en: <span weight="bold">From:</span> %s
pa: <span weight="bold">ਵੱਲੋਂ:</span> %s

en: <span weight="bold">Subject:</span> %s
pa: <span weight="bold">ਵਿਸ਼ਾ:</span> %s

en: A Little About Me
pa: ਮੇਰੇ ਬਾਰੇ

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ:
    ਰਿਮੋਟ ਮੇਜ਼ਬਾਨ: %s
    ਰਿਮੋਟ ਪੋਰਟ: %d

en: A folder with that name already exists
pa: ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
pa: ਸਨੇਹੀ ਖੋਜੀ ਦਾ ਖਿਤਿਜੀ ਸਕਰੋਲਿੰਗ ਵਰਜਨ ਹੈ

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
pa: ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਗੁਆ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਤੁਸੀਂ ਸਰਵਰ ਗਤੀ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਏ ਹੋ।

en: AP User
pa: AP ਉਪਭੋਗੀ

en: A_ccounts
pa: ਖਾਤੇ(_c)

en: A_way
pa: ਦੂਰ(_w)

en: About Gaim
pa: ਗੇਇਮ ਬਾਰੇ

en: Accept
pa: ਸਵੀਕਾਰ

en: Accept Defaults
pa: ਮੂਲ ਸਵੀਕਾਰ

en: Accept chat invitation?
pa: ਕੀ ਗੱਲਬਾਤ ਸੱਦਾ ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Accept file transfer request from %s?
pa: ਕੀ %s ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੰਗ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: Access denied: proxy server forbids port %d tunnelling.
pa: ਪਹੁੰਚ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਨੇ ਪੋਰਟ %d ਟਨਲਿੰਗ ਓਹਲੇ ਰੱਖੀ ਹੈ।

en: Account
pa: ਖਾਤਾ

en: Account Confirmation Requested
pa: ਖਾਤਾ ਪੁਸ਼ਟੀ ਮੰਗ

en: Account Info
pa: ਖਾਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Account has been disabled
pa: ਖਾਤੇ 'ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: Account type:
pa: ਖਾਤਾ ਨਾਂ:

en: Account:
pa: ਖਾਤਾ:

en: Accounts
pa: ਖਾਤੇ

en: Activate ID...
pa: ਸਰਗਰਮ ID...

en: Active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Active Developers
pa: ਨਵੇਂ ਖੋਜੀ

en: Active which ID?
pa: ਕਿਹੜਾ ID ਸਰਗਰਮ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add / Remove
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ / ਹਟਾਓ

en: Add Account
pa: ਖਾਤਾ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Buddy _Pounce
pa: ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_P)

en: Add Channel Private Group
pa: ਚੈਨਲ ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Channel Public Key
pa: ਚੈਨਲ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add Private Group
pa: ਨਿੱਜੀ ਸਮੂਹ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add a C_hat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ(_h)

en: Add a _Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ(_B)

en: Add a new text replacement
pa: ਨਵੀਂ ਪਾਠ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add buddy rejected
pa: ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਠੁਕਰਾਇਆ

en: Add buddy to your list?
pa: ਕੀ ਸਨੇਹੀ ਆਪਣੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ?

en: Add the chat to your buddy list
pa: ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add the user to your buddy list
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add to Address Book
pa: ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Add-Ins
pa: ਹੋਰ

en: Additional Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Address
pa: ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਨਾਲ ਇੱਕ ਛੋਟਾ ਜਿਹਾ ਬਕਸਾ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੁੰਦਾ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਇਆ ਪੱਤਰ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Age
pa: ਉਮਰ

en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਈਅਨ

en: Algorithm: 	%s
pa: ਐਲੋਗ੍ਰਥਿਮ: 	%s

en: Alias
pa: ਉਪ-ਨਾਂ

en: Alias Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਉਪ ਨਾਂ

en: Alias Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਉਪ-ਨਾਂ

en: Alias Contact
pa: ਉਪ ਨਾਂ ਸੰਪਰਕ

en: Alias Contact...
pa: ਸੰਪਰਕ ਉਪ-ਨਾਂ...

en: Alias:
pa: ਉਪ-ਨਾਂ:

en: Allow
pa: ਸਵੀਕਾਰ

en: Allow %s to contact you?
pa: ਕੀ %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੇਣਾ ਹੈ?

en: Allow all users to contact me
pa: ਸਭ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਨੂੰ ਮੈਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦਿਓ

en: Allow only the users below
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਨੂੰ ਹੀ ਇਜ਼ਾਜਤ

en: Allow only the users on my buddy list
pa: ਮੇਰੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿਚਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਹੀ ਇਜ਼ਾਜਤ

en: Allow/Disallow Mobile Pages
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸਫ਼ੇ ਮੰਨਜ਼ੂਰ/ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
pa: ਸੰਪਰਕ ਵਿੱਚ ਦਰਜੇ ਦੇ ਆਧਾਰ ਉੱਤੇ ਸਨੇਹੀਆਂ ਲਈ ਵਿਹਲਾ/ਦੂਰ/ਆਫਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ ਦਾ ਮੁੱਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨਾ ਸਵੀਕਾਰ ਹੈ।

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
pa: ਵੱਖਰੀ ਸਨੇਹੀ ਸਥਿਤੀ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਮੁੱਲਾਂ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਨ ਦਿਓ।

en: Allows you to control Gaim by entering commands in a file.
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕਮਾਂਡਾਂ ਦੇਕੇ ਗੇਇਮ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle for
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਖੁਦ ਵਿਹਲਾ ਰਹਿਣ ਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਰਧਾਰਨ ਕਰ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Alphabetical
pa: ਵਰਣਨਮਾਲਾ

en: Already Logged In
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲਾਗਿੰਨ ਹੈ

en: Already Registered
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਰਜਿਸਟਰ

en: Already there
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉਥੇ ਹੈ

en: Amharic
pa: ਅਮਹਾਰਿਕ

en: An error occurred while opening the file.
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An error occurred while updating the directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦੇ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: An error was encountered parsing your buddy list.  It has not been loaded, and the old file has moved to blist.xml~.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਅਤੇ ਪੁਰਾਣੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ blist.xml~ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: An example plugin that does stuff - see the description.
pa: ਇੱਕ ਉਦਾਹਰਨ ਪਲੱਗਿੰਨ ਹੈ - ਵੇਰਵਾ ਵੇਖੋ।

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ, %d,ਆਈ ਹੈ।  ਜਾਣਕਾਰੀ: %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਦਾਖਲਾ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %s

en: Angry
pa: ਗੁੱਸੇ ਵਿੱਚ

en: Animate
pa: ਸਜੀਵਤਾ

en: Anxious
pa: ਬੇਚੈਨ

en: Anyone
pa: ਕੋਈ ਵੀ

en: Appear Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Are you sure you want to block %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to delete %s?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to remove the away message "%s"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ "%s" ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਦੇਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: Ashamed
pa: ਸ਼ਰਮਸ਼ਾਰ

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
pa: %s ਨੂੰ ਸਾਨੂੰ %s:%hu ਉੱਤੇ ਸਿੱਧੀ IM ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
pa: %s,%s ਦਾ ਮੈਂਬਰ ਬਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ, %s ਅਸਫਲ

en: Attempting to connect to %s at %s:%hu for Direct IM.
pa: ਸਿੱਧੀ IM ਲਈ %s ਨਾਲ %s:%hu ਉੱਤੇ ਜੁੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Australian English
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਅਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Auth host
pa: ਪ੍ਰਮਾਣ ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: Auth port
pa: ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੋਰਟ

en: Authenticating connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਜਾਰੀ

en: Authenticating...
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਜਾਰੀ...

en: Authentication failed
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਸਫਲ

en: Authentication failed.
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਸਫਲ।

en: Authorization Aborted
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

en: Authorization Denied
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ

en: Authorization Denied Message:
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Authorization Given
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਗਾ ਦਿੱਤੀ

en: Authorization Granted
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਸਵੀਕਾਰ

en: Authorization Request
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ

en: Authorization Request Message:
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਬੇਨਤੀ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Authorize
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ

en: Auto-Join
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਤ ਦਾਖਲ

en: Auto-Reconnect
pa: ਖੁਦ ਮੁੜ-ਜੋੜੋ

en: Auto-away
pa: ਸਵੈ-ਦੂਰ

en: Auto-login
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਤ ਲਾਗਿੰਨ

en: Automatic
pa: ਸਵੈ-ਚਾਲਿਤ

en: Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ

en: Available Message:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Available for friends only
pa: ਦੋਸਤ ਲਈ ਹੀ ਉਪਲੱਬਧ

en: Away
pa: ਦੂਰ

en: Away / Idle
pa: ਦੂਰ / ਵਿਹਲਾ

en: Away From Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Away Message
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ

en: Away Messages
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹੇ

en: Away for friends only
pa: ਦੋਸਤ ਲਈ ਹੀ ਦੂਰ

en: Away m_essage:
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ(_e):

en: Away message too long.
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Away title:
pa: ਦੂਰ ਲੇਖ:

en: Away!
pa: ਦੂਰ!

en: B_rowse...
pa: ਝਲਕ(_r)...

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Background color
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ

en: Bad Request
pa: ਗਲਤ ਬੇਨਤੀ

en: Bad friend file
pa: ਗਲਤ ਮਿੱਤਰ ਫਾਇਲ

en: Bad mode
pa: ਗਲਤ ਢੰਗ

en: Bad ticket
pa: ਗਲਤ ਟਿਕਟ

en: Balancer handshake
pa: ਬੈਂਲਨਸਰ ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ

en: Ban List
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਸੂਚੀ

en: Banned
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ

en: Basic Profile
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Be Right Back
pa: ਆਉਨਾਂ

en: Birth Day
pa: ਜਨਮ ਦਿਨ

en: Birth Year
pa: ਜਨਮ ਸਾਲ

en: Birthday
pa: ਜਨਮਦਿਨ

en: Block
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Block %s?
pa: ਕੀ %s ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ?

en: Block IMs without Key Exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲੇ ਬਿਨਾਂ IM ਪਾਬੰਦੀ

en: Block User
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਪਾਬੰਦੀ

en: Block all users
pa: ਸਭ ਵਿਅਕਤੀ ਬੰਦ

en: Block invites
pa: ਸੱਦਾ ਪਾਬੰਦੀ

en: Block only the users below
pa: ਇਹ ਵਿਅਕਤੀ ਹੀ ਰੋਕੋ

en: Block the user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ

en: Blocked
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Bold
pa: ਗੂੜੇ

en: Bored
pa: ਅੱਕਿਆ

en: Both
pa: ਦੋਨੋ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: British English
pa: ਬਰਤਾਨੀਵੀਂ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Bro_wse...
pa: ਝਲਕ(_w)...

en: Browser
pa: ਝਲਕਾਰਾ

en: Browser Selection
pa: ਝਲਕਾਰਾ ਚੋਣ

en: Browser default
pa: ਮੂਲ ਝਲਕਾਰਾ

en: Buddies
pa: ਸਨੇਹੀ

en: Buddy Comment
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Buddy Comment for %s
pa: %s ਲਈ ਸਨੇਹੀ ਟਿੱਪਣੀ

en: Buddy Comment:
pa: ਸਨੇਹੀ ਟਿੱਪਣੀ:

en: Buddy Display
pa: ਸਨੇਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Buddy Goes _Away
pa: ਸਨੇਹੀ ਦੂਰ ਜਾਵੇ(_A)

en: Buddy Goes _Idle
pa: ਸਨੇਹੀ ਵਿਹਲਾ ਹੋਵੇ(_I)

en: Buddy Icon
pa: ਸਨੇਹੀ ਆਈਕਾਨ

en: Buddy Information
pa: ਸਨੇਹੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Buddy Information for %s
pa: %s ਲਈ ਸਨੇਹੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Buddy List
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ

en: Buddy List Error
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਗਲਤੀ

en: Buddy List Sorting
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਕ੍ਰਮਬੱਧ

en: Buddy List Window
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਝਰੋਖਾ

en: Buddy State Notification
pa: ਸਨੇਹੀ ਸਥਿਤੀ ਸੂਚਨਾ

en: Buddy Ticker
pa: ਸਨੇਹੀ ਪੱਟੀ

en: Buddy icon:
pa: ਸਨੇਹੀ ਆਈਕਾਨ:

en: Buddy is away:
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਦੂਰ ਹੈ:

en: Buddy is idle:
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਵਿਹਲਾ ਹੈ:

en: Buddy is offline:
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ:

en: Buddy logs in
pa: ਸਨੇਹੀ ਆਇਆ

en: Buddy logs out
pa: ਸਨੇਹੀ ਛੱਡ ਗਿਆ

en: Buddy starts _typing
pa: ਸਨੇਹੀ ਲਿਖ ਰਿਹਾ ਹੈ(_t)

en: Buddy stops t_yping
pa: ਸਨੇਹੀ ਲਿਖਣੋ ਹਟਿਆ(_y)

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ

en: Burmese
pa: ਬੁਰਮੀਸੀ

en: Busy
pa: ਰੁਝਿਆ

en: By account
pa: ਖਾਤਾ

en: By conversation count
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਗਿਣਤੀ ਨਾਲ

en: By group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: By log size
pa: ਲਾਗ ਅਕਾਰ

en: By status
pa: ਅਕਾਰ

en: C_hat windows
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖਾ(_h)

en: C_ontrol-Enter sends message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ C_ontrol-Enter ਦਬਾਓ

en: Calculating...
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ....

en: Camera
pa: ਕੈਮਰਾ

en: Canadian English
pa: ਕੈਨੇਡੀਅਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Cancel All
pa: ਸਭ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Canceled
pa: ਰੱਦ ਹੈ

en: Cannot add a contact to the same folder twice
pa: ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਦੋ ਵਾਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot add yourself
pa: ਆਪਣੇ ਆਪ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Cannot call command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Cannot change nick
pa: ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ

en: Cannot detach
pa: ਵੱਖ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot fetch the public key
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Cannot get channel information
pa: ਚੈਨਲ ਜਾਣਕਾਰੀ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕੀ

en: Cannot get room list
pa: ਰੂਮ ਸੂਚੀ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ

en: Cannot get server information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Cannot get server statistics
pa: ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: Cannot get user information
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ

en: Cannot initialize SILC Client connection
pa: SILC ਕਲਾਂਇਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cannot join %s:
pa: %s ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ:

en: Cannot join channel
pa: ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: Cannot join private group
pa: ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ

en: Cannot perform the key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ

en: Cannot send a directory.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Cannot send a file of 0 bytes.
pa: 0 ਬਾਈਟ ਦੀ ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Cannot send file
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Cannot set IM key
pa: IM ਕੁੰਜੀ ਦਿੱਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Cannot set topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Capabilities
pa: ਯੋਗਤਾ

en: Catalan
pa: ਕੇਟੇਲਨ

en: Change Address To:
pa: ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਤਬਦੀਲ:

en: Change Currently Registered Address...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਇਆ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਤਬਦੀਲ...

en: Change Password
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ

en: Change Password (URL)
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ (URL)

en: Change Password...
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ...

en: Change password for %s
pa: %s ਲਈ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ

en: Change user information for %s
pa: %s ਲਈ ਉਪਭੋਗੀ ਸੁਨੇਹਾ ਤਬਦੀਲ

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
pa: ਰਹੱਸ ਵਿਵਸਥਾ ਤਰੁੰਤ ਪ੍ਰਭਾਵੀ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Channel %s does not exist in the network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਤੇ ਚੈਨਲ %s ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Channel Authentication
pa: ਚੈਨਲ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Channel Information
pa: ਚੈਨਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Channel Messages
pa: ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹਾ

en: Channel Passphrase
pa: ਚੈਨਲ ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Channel Public Keys List
pa: ਚੈਨਲ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਸੂਚੀ

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
pa: ਚੈਨਲ ਮੁੱਖੀ <I>%s</I> ਉੱਤੇ <I>%s</I> ਹੈ

en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Chat Room List Url
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਸੂਚੀ Url

en: Chat in %s is not available.
pa: %s ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Chat is currently unavailable
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਇਸ ਸਮੇਂ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Check Mail
pa: ਪੱਤਰ ਜਾਂਚ

en: Check email every X seconds.
pa: ਹਰ X ਸਕਿੰਟ ਉਪਰੰਤ ਪੱਤਰ ਜਾਂਚ।

en: Checks for new local mail.
pa: ਨਵੀਆਂ ਸਥਾਨਕ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਪੱਤਰਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
pa: ਨਵੀਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਅਤੇ ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ChangeLog ਲਈ ਵੇਖੋ।

en: Checks periodically for new releases.
pa: ਨਵੀਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਨਿਯਮਤ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Chinese
pa: ਚੀਨ

en: Choose...
pa: ਚੋਣ...

en: City
pa: ਸ਼ਹਿਰ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ

en: Color to draw hyperlinks.
pa: ਹਾਇਪਰਲਿੰਕ ਲਈ ਰੰਗ ਦਿਓ।

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Command disabled
pa: ਕਮਾਂਡ ਆਯੋਗ

en: Company
pa: ਕੰਪਨੀ

en: Computer
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Conference does not exist
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Conference not found
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Configuration error
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਗਲਤੀ

en: Configure IM Forwarding (URL)
pa: IM ਫਾਰਵਿਡਿੰਗ (URL) ਸੰਰਚਨਾ

en: Configure Room
pa: ਰੂਮ ਸੰਰਚਨਾ

en: Confirm Account
pa: ਖਾਤਾ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Conflict
pa: ਟਕਰਾ

en: Connect
pa: ਜੋੜੋ

en: Connect server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੋੜੋ

en: Connect to %s failed
pa: %s ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Connecting
pa: ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to SILC Server
pa: SILC ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting...
pa: ਜੁੜ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Connection Closed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਇਆ

en: Connection Error
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Connection Failed
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Connection Timeout
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

en: Connection error from %s server (%s):
    %s
pa: %s ਤੋਂ ਸਰਵਰ (%s) ਵਲੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Connection established, cookie sent
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ, ਕੂਕੀ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: Connection failed
pa: ਸੰਬੰਧ ਅਸਫਲ

en: Connection problem
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Connection problem with the YCHT server.
pa: YCHT ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ।

en: Console beep
pa: ਕੰਨਸੋਲ ਆਵਾਜ਼

en: Contact Priority
pa: ਸੰਪਰਕ ਦਰਜਾ

en: Control-(number) _inserts smileys
pa: ਸਮਾਈਲੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ Control-(number)(_i)

en: Control-{B/I/U} changes _formatting
pa: ਫਾਰਮਿਟ ਬਦਲਣ ਲਈ Control-{B/I/U}(_f)

en: Conversation Placement
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਥਾਂ

en: Conversations
pa: ਗੱਲਾਂ-ਬਾਤਾਂ

en: Conversations with %s
pa: %s ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ

en: Cool Link 1
pa: ਸਬੰਧ 1

en: Cool Link 2
pa: ਸਬੰਧ 2

en: Cool Link 3
pa: ਸਬੰਧ 3

en: Could Not Connect
pa: ਜੁੜਿਆ ਨਹਾਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
pa: ਸੁਨੇਹੀ %s ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ %s ਵਿੱਚ ਸਰਵਰ ਸੂਚੀ ਉੱਤੇ ਖਾਤਾ %s ਲਈ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not add buddy to server list
pa: ਸਰਵਰ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
pa: ਸਨੇਹੀ %s ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬਹੁਤ ਜਿਆਦਾ ਸਨੇਹੀ ਤੁਹਾਡੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹਨ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਪਹਿਲਾਂ ਇੱਕ ਨੂੰ ਹਟਾਉ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.  The most common reason for this is that you have the maximum number of allowed buddies in your buddy list.
pa: ਸਨੇਹੀ %s ਨੂੰ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਇੰਨੇ ਸਨੇਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਲਏ ਹਨ, ਜਿੰਨੇ ਕਿ ਹੋ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Could not change nick
pa: ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not connect
pa: ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not connect for transfer.
pa: ਭੇਜਣ ਲਈ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not get details for user %s (%s).
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s (%s) ਲਈ ਵੇਰਵਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Could not kill user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ

en: Could not load public key
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Could not open %s for writing!
pa: %s ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ!

en: Could not perform key agreement for file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਸਹਮਿਤੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Could not recognize the host of the username you entered
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ ਲਈ ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਸਰਵਰ-ਪਾਸੇ ਕੋਈ ਆਰਜ਼ੀ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਉਪਭੋਗੀ ਮੌਜੂਦ ਹੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ Yahoo! ਕੁਝ ਵਾਰ ਉਪਭੋਗੀ ਦਾ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਰਹਿੰਦਾ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਕਿ ਉਪਭੋਗੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤਾਂ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could not send
pa: ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not start the file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਰਲੇਖ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਇਹ ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।

en: Couldn't create socket
pa: ਸਾਕਟ ਬਣ ਨਹੀਂ ਸਕੀ ਹੈ

en: Country
pa: ਦੇਸ਼

en: Country not supported.
pa: ਦੇਸ਼ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Country: 	%s
pa: ਦੇਸ਼: 	%s

en: Crazy Patch Writers
pa: ਪੈਂਚ ਲੇਖਕ

en: Create New Room
pa: ਨਵਾਂ ਰੂਮ ਬਣਾਓ

en: Creating SILC key pair...
pa: SILC ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Critical error in GG library
pa: GG ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ ਵਿੱਚ ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: Current Translators
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਅਨੁਵਾਦਕ

en: Currently on
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ

en: Custom
pa: ਸੋਧ

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: D_isplay remote nicknames if no alias is set
pa: ਜੇਕਰ ਕੋਈ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਰਿਮੋਟ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ(_i)

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Database connect error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Database server error
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Debug Window
pa: ਡੀਬੱਗ ਝਰੋਖਾ

en: Decline
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Default Formatting
pa: ਮੂਲ ਫਾਰਮਿਟ

en: Delay
pa: ਦੇਰੀ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Deny
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Department
pa: ਵਿਭਾਗ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Detach From Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਵੱਖ

en: Detached
pa: ਅੱਡ

en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Digitally sign all IM messages
pa: ਸਭ IM ਸੁਨੇਹੇ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਦਸਤਖਤ

en: Digitally sign all channel messages
pa: ਸਭ ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹੇ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਦਸਤਖਤ

en: Dim i_dle buddies
pa: ਵਿਹਲੇ ਸਨੇਹੀ ਹਲਕੇ ਵੇਖਾਓ(_d)

en: Dir service temporarily unavailable.
pa: ਡਾਈ ਸੇਵਾ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Direct Connect failed
pa: ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Direct IM
pa: ਸਿੱਧਾ IM

en: Direct IM with %s closed
pa: %s ਨਾਲ ਸਿੱਧਾ IM ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Direct IM with %s established
pa: %s ਨਾਲ ਸਿੱਧਾ IM ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Direct IM with %s failed
pa: %s ਨਾਲ ਸਿੱਧਾ IM ਅਸਫਲ

en: Directory Search
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਖੋਜ

en: Disallow
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Disconnected by server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ

en: Disconnected.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Display
pa: ਦਰਿਸ਼

en: Display Currently Registered Address
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਇਆ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ...

en: Display timeout notices
pa: ਸਮਾਂ-ਅੰਤਰਾਲ ਸਮਾਪਤ ਸੂਚਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Displays a system tray icon (in GNOME, KDE or Windows for example) to show the current status of Gaim, allow fast access to commonly used functions, and to toggle display of the buddy list or login window. Also allows messages to be queued until the icon is clicked, similar to ICQ.
pa: ਗੇਇਮ ਦੀ ਮੌਜੂਦ ਸਥਿਤੀ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ (ਗਨੋਮ, ਕੇਡੀਈ, ਜਾਂ ਵਿੰਡੋ ਲਈ) ਵੇਖਾਓ, ਇਹ ਆਮ ਕੰਮ ਨੂੰ ਆਸਾਨੀ ਨਾਲ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਆਸਾਨੀ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਹੋਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਤੱਕ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਰੱਖਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ICQ

en: Displays an icon for Gaim in the system tray.
pa: ਸਿਸਟਸ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਗੇਇਮ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ।

en: Division
pa: ਭਾਗ

en: Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਸਨੇਹੀ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Docked _Buddy List is always on top
pa: ਡੌਕ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਝਰੋਖਾ ਉੱਪਰ ਰੱਖੋ(_B)

en: Done.
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Dutch; Flemish
pa: ਡੱਚ, ਫੀਮਿਸ਼

en: E-Mail
pa: ਈ-ਪੱਤਰ

en: E-Mail Address
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: E-mail:
pa: ਈ-ਪੱਤਰ:

en: EMail
pa: ਈ-ਪੱਤਰ

en: EMail: 		%s
pa: ਈ-ਪੱਤਰ: 		%s

en: E_xecute a command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ(_x)

en: Edit Buddy Comment
pa: ਸਨੇਹੀ ਟਿੱਪਣੀ ਸੋਧ

en: Edit Buddy Pounce
pa: ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ ਸੋਧ

en: Edit This Message
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਸੋਧ

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਰਾਕਸੀ ਵਿੱਚ ਦਿਤਾ ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Email
pa: ਈ-ਪੱਤਰ

en: Email Address
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Email lookup restricted.
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਖੋਜ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Enable "_slash" commands
pa: "_slash" ਕਮਾਂਡਾਂ ਯੋਗ

en: Enable buddy ic_on animation
pa: ਸਨੇਹੀ ਆਈਕਾਨ ਸਜੀਵਤਾ ਯੋਗ(_o)

en: Encoding
pa: ਇਕੋਡਿੰਗ

en: Encodings
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Enter SecurID
pa: SecurID ਦਿਓ

en: Enter _sends message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ enter(_s)

en: Enter an alias for %s.
pa: %s ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Enter an alias for this chat.
pa: ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Enter an alias for this contact.
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਉਪ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Enter password for %s (%s)
pa: %s (%s) ਲਈ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਦਿੱਖ ਲਈ 6 ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਅੰਕ ਦਿਓ

en: Epiphany
pa: ਏਪਾਫਨੀ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many screen names associated with it.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤੇ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਨਾਲ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਸਬੰਧਤ ਹਨ।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this screen name.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਸਿਰਨਾਵੇਂ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੱਕ ਬੇਨਤੀ ਬਕਾਇਆ ਪਈ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name differs from the original.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਅਸਲੀ ਨਾਲੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name ends in a space.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤੇ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਦੇ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unable to format screen name because the requested screen name is too long.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਿੱਤਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: Error 0x%04x: Unknown error.
pa: ਗਲਤੀ 0x%04x: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error Changing Account Info
pa: ਖਾਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਗਲਤੀ

en: Error Message Suppression
pa: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹੇ ਦਬਾਉਣਾ

en: Error accessing %s: 
    %s.
pa: %s ਖੋਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error communicating with server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error communicating with server. Closing connection.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਚਾਰ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Error during connecting to SILC Server
pa: SILC ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ

en: Error during file transfer
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error launching <b>%s</b>: %s
pa: <b>%s</b> ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ: %s

en: Error occurred during key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error parsing HTTP.
pa: HTTP ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error processing event or response (%s).
pa: ਘਟਨਾ ਜਾਂ ਜਵਾਬ (%s) ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Error reading %s: 
    %s.
pa: %s ਪੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error retrieving profile
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error while reading from socket.
pa: ਸਾਕਟ ਤੋਂ ਪੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Error while writing to socket.
pa: ਸਾਕਟ ਲਈ ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Error writing %s: 
    %s.
pa: %s ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %s

en: Error. SSL support is not installed.
pa: ਗਲਤੀ ਹੈ। SSL ਸਹਿਯੋਗ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Estonian
pa: ਈਸਟੋਨੀਅਨ

en: Event
pa: ਘਟਨਾ

en: Evolution Integration
pa: ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਜੋੜ

en: Evolution Integration Configuration
pa: ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਜੋੜ ਸੰਰਚਨਾ

en: Exchanging key hash
pa: ਕੁੰਜੀ ਹੈਸ਼ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Excited
pa: ਜੋਸ਼ ਵਿੱਚ

en: Existing window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਝਰੋਖਾ

en: Expander Size
pa: ਫੈਲਾਓ ਆਕਾਰ

en: Export to .anyone
pa: .anyone ਲਈ ਨਿਰਯਾਤ

en: Export to .zephyr.subs
pa: .zephyr.subs ਲਈ ਨਿਰਯਾਤ

en: ExtPlacement
pa: ਵਾਧੂ ਥਾਂ

en: Extended Address
pa: ਹੋਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Extra conversation placement options.
pa: ਵਾਧੂ ਗੱਲਬਾਤ ਥਾਂ ਚੋਣ ਹੈ।

en: Failed
pa: ਅਸਫ਼ਲ

en: Failed Yahoo! Authentication
pa: Yahoo! ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸਫਲ

en: Failed to assign %s to a socket:
    %s
pa: ਇੱਕ ਸਾਕਟ %s ਨੂੰ ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ:
    %s

en: Failed to change nickname
pa: ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to connect to server.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੌਰਨ ਗਲਤੀ

en: Failed to join buddy in chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸਨੇਹੀ ਆਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to join chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Failed to leave channel
pa: ਚੈਨਲ ਛੱਡਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to set cmodes for %s
pa: %s ਲਈ cmodes ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Failed to store image: %s
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ:%s

en: Failure unknown: %s.
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਅਸਫਲਤਾ: %s

en: Failure.
pa: ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Failure: Authentication failed
pa: ਅਸਫ਼ਲ: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸਫ਼ਲ

en: Failure: Incorrect signature
pa: ਗਲਸ: ਗਲਤ ਦਸਤਖਤ

en: Failure: Invalid cookie
pa: ਅਸਫਲ: ਗਲਤ ਕੂਕੀ

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ HMAC ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ KE ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ PKCS ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ ਗੁਪਤ-ਲੇਖਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਦਿੱਤੇ ਹੈਂਸ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
pa: ਅਸਫਲ: ਰਿਮੋਟ ਤੁਹਾਡੀ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ/ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
pa: ਅਸਫਲ: ਵਰਜਨ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ ਹੈ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਵੇਂ ਕਲਾਂਇਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Family Name
pa: ਪਰਿਵਾਰਿਕ ਨਾਂ

en: Favorite Quote
pa: ਮੁੱਖ ਛੰਦ

en: Favorite Things
pa: ਪਸੰਦ ਚੀਜ਼ਾਂ

en: Female
pa: ਔਰਤ

en: Fetching the room list failed.
pa: ਰੂਮ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: File Send Failed
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣਾ ਅਸਫਲ

en: File Transfer Aborted
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

en: File Transfers
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: File operation error
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਰਵਾਈ ਗਲਤੀ

en: File transfer already started
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋ ਚੁੱਕੀ ਹੈ

en: File transfer cancelled
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: File transfer complete
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੁਕੰਮਲ

en: File transfer failed; other side probably canceled.
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਅਸਫਲ ਹੈ; ਦੂਜੇ ਪਾਸੇ ਤੋਂ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: File transfer from %s aborted.
pa: %s ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਛੱਡਿਆ।

en: File transfer host
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: File transfer port
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਪੋਰਟ

en: File transfer sessions does not exist
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਅਜਲਾਸ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: File transfer to %s aborted.
pa: %s ਵੱਲ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਛੱਡਿਆ।

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Filename:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: Fill out all fields completely.
pa: ਸਭ ਖੇਤਰ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਭਰੋ।

en: Finalizing connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤਿਆਰ

en: Find
pa: ਖੋਜ

en: Find Buddy by E-mail
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਰਾਹੀਂ ਸਨੇਹੀ ਖੋਜ

en: Find Rooms
pa: ਰੂਮ ਖੋਜ

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
pa: %s ਕੁੰਜੀ ਲਈ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ ਅਤੇ ਬੱਬਲਪ੍ਰਿੰਟ ਹਨ:
    
    %s
    %s

en: Finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ਼

en: Firebird
pa: ਫਾਇਰਬਰਡ

en: Firefox
pa: ਫਾਇਰਫਾਕਸ

en: First Name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ

en: First name:
pa: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ:

en: Font Face
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ

en: Forbidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

en: Foreground font color
pa: ਮੁੱਖਭੂਮੀ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Format Screen Name...
pa: ਪਰਦਾ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ...

en: Free For Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਵਿਹਲਾ

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: From
pa: ਵੱਲੋਂ

en: Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Full name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: GTK Signals Test
pa: GTK ਸੰਕੇਤ ਜਾਂਚ

en: GTK+ Runtime Version
pa: GTK+ Runtime ਵਰਜਨ

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
pa: Gadu-Gadu ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Gaim
pa: ਗੇਇਮ

en: Gaim - Away
pa: ਗੇਇਮ - ਦੂਰ

en: Gaim - Save As...
pa: ਗਾਈਮ - ਇਸਤਰਾਂ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Gaim - Signed off
pa: ਗੇਇਮ - ਬੰਦ

en: Gaim Demonstration Plugin
pa: ਗੇਇਮ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Gaim File Control
pa: ਗੇਇਮ ਫਾਇਲ ਕੰਟਰੋਲ

en: Gaim User
pa: ਗਾਈਮ ਉਪਭੋਗੀ

en: Gaim is a modular messaging client capable of using AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, and Gadu-Gadu all at once.  It is written using Gtk+ and is licensed under the GPL.<BR><BR>
pa: ਗੇਇਮ AIM, MSN, Yahoo!, Jabber, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Napster, Zephyr, ਅਤੇ Gadu-Gadu ਆਦਿ ਦੀ ਇੱਕ ਸਮੇਂ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਮੋਡੂਲਰ ਸੁਨੇਹਾ ਕਲਾਂਇਟ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ Gtk+ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ GPL ਅਧੀਨ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।<BR><BR>

en: Gaim not running (on session 0)
    Is the "Remote Control" plugin loaded?
pa: ਗੇਇਮ ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ (ਅਜਲਾਸ 0 ਉੱਤੇ)
    ਕੀ "ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ" ਪਲੱਗਿੰਨ ਲੋਡ ਹੈ>?

en: Gaim usage
pa: ਗੇਇਮ ਵਰਤੋਂ

en: Gaim was unable to get a valid AIM login hash.
pa: ਗੇਇਮ ਇੱਕ ਠੀਕ AIM ਲਾਗਿੰਨ ਹੈਂਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Gaim was unable to get a valid login hash.
pa: ਗੇਇਮ ਇੱਕ ਠੀਕ ਲਾਗਿੰਨ ਹੈਂਸ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Gaim was unable to load your plugin.
pa: ਗੇਇਮ ਤੁਹਾਡੀ ਪਲੱਗਿੰਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Galeon
pa: ਗਲੇਓਨ

en: Games
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Gender
pa: ਲਿੰਗ

en: Geolocation
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਿਤੀ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਨ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Get Away Msg
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹ ਲਵੋ

en: Get Dir Info
pa: ਡਾਇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get File
pa: ਫਾਇਲ ਲਵੋ

en: Get Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get Public Key
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਲਵੋ

en: Get Public Key...
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤੀ...

en: Get Status Msg
pa: ਸਥਿਤੀ ਸੁਨੇਹਾ ਲਵੋ

en: Get User Info
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get User Log
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਲਾਗ ਲਵੋਂ

en: Get _Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ(_I)

en: Get information on the selected buddy
pa: ਚੁਣੇ ਸਨੇਹਾ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Get the user's information
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ

en: Getting cookie
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Given Name
pa: ਦਿੱਤਾ ਨਾਂ

en: Gives Gaim the ability to be remote-controlled through third-party applications or through the gaim-remote tool.
pa: ਗੇਇਮ ਨੂੰ ਰਿਮੋਟ-ਕੰਟਰੋਲ ਰਾਹੀਂ ਹੋਰ ਕਾਰਜ ਜਾਂ gaim-remote ਸੰਦ ਰਾਹੀਂ ਦੀ ਯੋਗਤਾ ਦਿੰਦੀ ਹੈ।

en: Gnome Default
pa: ਗਨੋਮ ਮੂਲ

en: Gone
pa: ਗਿਆ

en: Group Name
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: Group not removed
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: Group:
pa: ਸਮੂਹ:

en: GroupWise Conference %d
pa: GroupWise ਕਾਨਫਰੰਸ %d

en: Handshaking
pa: ਹੈਂਡਸੇਕ

en: Happy
pa: ਖੁਸ਼

en: Has you
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Hidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

en: Hide Disconnect Errors
pa: ਨਾ-ਜੁੜਨ ਗਲਤੀਆਂ ਓਹਲੇ

en: Hide Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਓਹਲੇ

en: Hide Login Errors
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਗਲਤੀਆਂ ਓਹਲੇ

en: Hide Operating System
pa: ਓਪਰਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਓਹਲੇ

en: Hide transfer details
pa: ਭੇਜਣ ਵੇਰਵਾ ਓਹਲੇ

en: Hide user details
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਵੇਰਵਾ ਓਹਲੇ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Hobbies
pa: ਮਨਪਸੰਦ

en: Hobbies and Interests
pa: ਸ਼ੌਕ ਅਤੇ ਦਿਲਚਸਪੀ

en: Home Address
pa: ਘਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Home Page
pa: ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫਾ

en: Host Gone
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਗਿਆ

en: Host Name: 	%s
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਨਾਂ: 	%s

en: Host Unknown
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਅਣਜਾਣ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਅਨ

en: Hyper Active
pa: ਹਾਇਪਰ ਐਕਟਿਵ

en: Hyperlink color
pa: ਹਾਇਪਰਲਿੰਕ ਰੰਗ

en: I'dle Mak'er
pa: ਮੈਂ ਵਿਹਲਾ ਹਾਂ

en: I'm Back!
pa: ਮੈਂ ਆ ਗਿਆ ਵਈਂ!

en: I'm From
pa: ਮੈਂ ਹਾਂ

en: I'm doing work and hoping for a distraction--IM me!
pa: ਮੈਂ ਕੰਮ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹਾਂ ਅਤੇ ਉਮੀਦ ਕਰਦਾ ਹਾਂ ਕਿ --IM ਰੁਕਾਵਟ ਪਾਵੇਗਾ!

en: ICQ Direct Connect
pa: ICQ ਸਿੱਧੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: ICQ Info for %s
pa: %s ਲਈ ICQ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: ICQ authorization denied.
pa: ICQ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
pa: ICQ ਉਪਭੋਗੀ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸਨੇਹੀ ਭੇਜਿਆ ਹੈ: %s (%s)

en: IM Conversation Windows
pa: IM ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ

en: IM With Password
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨਾਲ IM

en: IM the user
pa: IM ਉਪਭੋਗੀ

en: IM with Key Exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲੇ ਨਾਲ IM

en: IM with Password
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਨਾਲ IM

en: IP Address
pa: IP ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: IPC Test Client
pa: IPC ਜਾਂਚ ਕਲਾਂਇਟ

en: IPC Test Server
pa: IPC ਜਾਂਚ ਸਰਵਰ

en: IRC Protocol Plugin
pa: IRC ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਦੂਰ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ ਆਈਕਾਨ ਬਣਾਓ।

en: Iconify on Away
pa: ਦੂਰ ਜਾਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਬਣਾਓ

en: Idle
pa: ਵਿਹਲਾ

en: Idle (%dh%02dm)
pa: ਵਿਹਲਾ (%dh%02dm)

en: Idle (%dm)
pa: ਵਿਹਲਾ (%dm)

en: Idle _time reporting:
pa: ਵਿਹਲਾ ਸਮਾਂ ਰਿਪੋਰਟ(_t):

en: If you look real closely
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵੇਖੋ

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਵੈਬ ਝਲਕਾਰੇ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਬੰਧ ਨੂੰ ਖੋਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Ignore buddy?
pa: ਕੀ ਸਨੇਹੀ ਅਣਡਿੱਠਾ?

en: Ignore c_olors
pa: ਰੰਗ ਅਣਡਿੱਠੇ(_o)

en: Ignore font _faces
pa: ਫੋਂਟ ਵਰਗ ਅਣਡਿੱਠਾ(_f)

en: Ignore font si_zes
pa: ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਅਣਡਿੱਠਾ(_z)

en: Ignore the user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Import...
pa: ਆਯਾਤ...

en: In Love
pa: ਪਿਆਰ ਨਾਲ

en: In local permit/deny
pa: ਸਥਾਨਕ ਇਜ਼ਾਜਤ/ਪਾਬੰਦੀ

en: Incompatible protocol version
pa: ਨਾ-ਅਨੁਕੂਲ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਜਨ

en: Incorrect nickname or password.
pa: ਗਲਤ ਨਾਂ ਜਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਹੈ

en: Incorrect password.
pa: ਗਲਤ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਹੈ।

en: Indisposed
pa: ਢਿੱਲਾ

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Info for %s
pa: %s ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Initiate Conference
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ ਸੱਦਾ

en: Initiate _Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਚਾਲੂ(_C)

en: Insert Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Insert Link
pa: ਸਬੰਧ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Insert c_ount of new messages into window title
pa: ਝਰੋਖਾ ਸਿਰਲੇਖ ਵਿੱਚ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ(_o)

en: Insert image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Insert link
pa: ਸਬੰਧ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Insert smiley
pa: ਖੁਸ਼ ਪਾਓ

en: Insertions
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Instant Messagers
pa: ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹੇਦਾਰ

en: Instant Messages
pa: ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹੇ

en: Instant Messaging
pa: ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹੇਦਾਰ

en: Insufficient rights
pa: ਨਾ-ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Interface Options
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਚੋਣ

en: Internal Error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: Internal Server Error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Invalid AIM URI
pa: ਗਲਤ AIM URI

en: Invalid Friendly Name
pa: ਗਲਤ ਮਿੱਤਰ ਨਾਂ

en: Invalid Room Name
pa: ਗਲਤ ਰੂਮ ਨਾਂ

en: Invalid SNAC
pa: ਗਲਤ SNAC

en: Invalid Server
pa: ਗਲਤ ਸਰਵਰ

en: Invalid Server Name
pa: ਗਲਤ ਸਰਵਰ ਨਾਂ

en: Invalid Username
pa: ਗਲਤ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ

en: Invalid XML
pa: ਗਲਤ XML

en: Invalid chat name specified.
pa: ਗਲਤ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Invalid email address
pa: ਗਲਤ ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Invalid error
pa: ਗਲਤੀ

en: Invalid group
pa: ਗਲਤ ਗਰੁੱਪ

en: Invalid nickname
pa: ਗਲਤ ਨਾਂ

en: Invalid nickname '%s'
pa: ਗਲਤ '%s' ਨਾਂ

en: Invalid password
pa: ਗਲਤ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: Invalid proxy settings
pa: ਗਲਤ ਪਰਾਕਸੀ ਵਿਵਸਥਾ

en: Invalid response from server.
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਗਲਤ ਜਵਾਬ ਹੈ।

en: Invalid username or password
pa: ਗਲਤ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ ਜਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: Invalid username.
pa: ਗਲਤ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ ਹੈ।

en: Invincible
pa: ਅਜਿੱਤ

en: Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ

en: Invisible for friends only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਓਹਲੇ

en: Invitation Rejected
pa: ਸੱਦਾ ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਹੋਇਆ

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
pa: ਸੱਦਾ ਵਲੋਂ: %s
    
    ਭੇਜਿਆ: %s

en: Invitation only
pa: ਸੱਦੇ 'ਤੇ ਹੀ

en: Invitation to Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: Invite
pa: ਸੱਦਾ

en: Invite Buddy Into Chat Room
pa: ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਸੱਦੋ

en: Invite List
pa: ਸੱਦਾ ਸੂਚੀ

en: Invite a user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਸੱਦੋ

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

en: Item Not Found
pa: ਇਕਾਈ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ

en: Jabber Profile
pa: Jabber ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Japan File transfer host
pa: ਜਾਪਾਨ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: Japan Pager host
pa: ਜਾਪਾਨ ਪੇਜ਼ਰ ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Jealous
pa: ਈਰਖਾਲੂ

en: Job Role
pa: ਕੰਮ ਅਹੁਦਾ

en: Job Title
pa: ਕੰਮ ਨਾਂ

en: Join A Chat...
pa: ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਦਾਖਲ...

en: Join Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਦਾਖਲ

en: Join Private Group
pa: ਨਿੱਜੀ ਸਮੂਹ 'ਚ ਦਾਖਲ

en: Join a Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Join a chat room
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ

en: Join in Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ

en: Join user in chat...
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਉਪਭੋਗੀ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: Join who in chat?
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਕੌਣ ਸ਼ਾਮਿਲ ?

en: Key Agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ

en: Key Agreement Request
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਬੇਨਤੀ

en: Key Agreement failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਅਸਫਲ

en: Key Exchange failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਅਸਫਲ

en: Key Length: 	%d bits
pa: ਕੁੰਜੀ ਲੰਬਾਈ: 	%d ਬਿੱਟ

en: Key agreement cannot be started with yourself
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Key agreement failed
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਮਿਤੀ ਅਸਫਲ

en: Key agreement is already started
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਸ਼ੁਰੂ

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
pa: %s ਵਲੋਂ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Key agreement was aborted
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

en: Keyword ignored.
pa: ਸ਼ਬਦ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Kicked by %s (%s)
pa: %s (%s) ਨੇ ਸੁੱਟਿਆ

en: Kill User
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟੋ

en: Killed by %s (%s)
pa: %s (%s) ਨੇ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟਿਆ

en: Konqueror
pa: ਕੌਨਕਿਉਰੋਰ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਅਨ

en: Larger font size
pa: ਵੱਡੇ ਫੋੰਟ

en: Last Name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ

en: Last Updated
pa: ਆਖਰੀ ਨਵੀਨੀਕਰਨ

en: Last created window
pa: ਆਖਰੀ ਬਣਾਇਆ ਝਰੋਖਾ

en: Last name:
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ:

en: Latest News
pa: ਤਾਜ਼ੀਆਂ ਖਬਰਾਂ

en: Left
pa: ਖੱਬਾ

en: Let others see what computer you are using
pa: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਇਹ ਵੇਖਣ ਦਿਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜਾ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ

en: Let others see what services you are using
pa: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਇਹ ਵੇਖਣ ਦਿਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਹੜੀਆਂ ਸੇਵਾਵਾਂ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ

en: Lets you send raw input to text-based protocols (Jabber, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
pa: ਪਾਠ ਆਧਾਰਿਤ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲਾਂ (Jabber, MSN, IRC, TOC) ਲਈ ਕੱਚੀ ਇੰਪੁੱਟ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਪਾਠ ਨੂੰ ਬਕਸੇ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ 'Enter' ਦਬਾਉ। ਡੀਬੱਗ ਝਰੋਖਾ ਵੇਖੋ।

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
pa: ਪਾਠ ਆਧਾਰਿਤ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲਾਂ ਲਈ ਕੱਚੀ ਇੰਪੁੱਟ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: List Full
pa: ਸੂਚੀ ਭਰੀ

en: List overflow
pa: ਸੂਚੀ ਭਰੀ ਹੈ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੂਵਨੀਅਨ

en: Live Video
pa: ਸਿੱਧੀ ਵੀਡਿਓ

en: Load
pa: ਲੋਡ

en: Local Users
pa: ਸਥਾਨਕ ਉਪਭੋਗੀ

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
pa: ਸਥਾਨਕ ਸਰਵਰ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ: %s
    ਸਥਾਨਕ ਸਰਵਰ ਚਾਲੂ ਸਮਾਂ: %s
    ਸਥਾਨਕ ਸਰਵਰ ਕਲਾਂਇਟ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਸਰਵਰ ਚੈਨਲ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਸਰਵਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਰਾਊਟਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਸੈਲ ਕਲਾਂਇਟ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਸੈਲ ਕਲਾਂਇਟ: %d
    ਸਥਾਨਕ ਸੈਲ ਸਰਵਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਕਲਾਂਇਟ: %d
    ਕੁੱਲ ਚੈਨਲ: %d
    ਕੁੱਲ ਸਰਵਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਰਾਊਟਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਸਰਵਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d
    ਕੁੱਲ ਰਾਊਟਰ ਓਪਰੇਟਰ: %d

en: Locality
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Location
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Log _Format:
pa: ਲਾਗ ਫਾਰਮਿਟ(_F):

en: Log all c_hats
pa: ਸਭ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਦਾ ਲਾਗ(_h)

en: Log when buddies _sign on/sign off
pa: ਸਨੇਹੀ ਲਾਗਿੰਨ ਹੋਣ/ਬੰਦ ਕਰਨ ਦਾ ਲਾਗ(_s)

en: Log when buddies become _idle/un-idle
pa: ਸਨੇਹੀ ਲਾਗਿੰਨ ਵਿਹਲਾ/ਨਾ-ਵਿਹਲਾ ਹੋਣ ਦਾ ਲਾਗ(_i)

en: Log when buddies go away/come _back
pa: ਸਨੇਹੀ ਦੂਰ ਜਾਣ/ਵਾਪਸ ਆਉਣ ਦਾ ਲਾਗ(_s)

en: Log your _own signons/idleness/awayness
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਗਿੰਨ ਹੋਣ/ਦੂਰ/ਵਿਹਲਾ ਹੋਣ ਦਾ ਲਾਗ(_s)

en: Logged out
pa: ਲਾਗ ਆਉਟ

en: Logging
pa: ਲਾਗਿੰਨ

en: Logging in
pa: ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Login
pa: ਲਾਗਿੰਨ

en: Login Options
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਚੋਣ

en: Login failed (%s).
pa: ਦਾਖਲਾ ਅਸਫਲ (%s)

en: Login server
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਸਰਵਰ

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: Looking up %s
pa: %s ਦੀ ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Looking up GG server
pa: GG ਸਰਵਰ ਦੀ ਖੋਜ ਜਾਰੀ

en: MOTD for %s
pa: %s ਵਲੋਂ MOTD

en: MSN Error: %s
pa: MSN ਗਲਤੀ: %s

en: MSN Profile
pa: MSN ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: MSN Protocol Plugin
pa: MSN ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਅਨ

en: Mail Checker
pa: ਪੱਤਰ ਜਾਂਚ

en: Mail Server
pa: ਪੱਤਰ ਸਰਵਰ

en: Mailstop
pa: ਪੱਤਰ ਰੋਕੋ

en: Male
pa: ਮਰਦ

en: Manual
pa: ਦਸਤੀ

en: Marital Status
pa: ਵਿਆਹ

en: Master archive is misconfigured
pa: ਮਾਸਟਰ ਭੰਡਾਰ ਗਲਤ ਸੰਰਚਿਤ ਹੈ

en: Maybe the room is full?
pa: ਰੂਮ ਭਰਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ?

en: Maybe they're not in a chat?
pa: ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਨਾ ਹੋਣ?

en: Member Since
pa: ਮੈਂਬਰ ਹੈ

en: Memory allocation error
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਜਾਰੀ ਗਲਤੀ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Message Logs
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਾਗ

en: Message Notification
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸੂਚਨਾ

en: Message Text
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪਾਠ

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
pa: ਇੱਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
pa: ਸਵਿੱਚਬੋਰਡ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent because the user is offline:
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਆਫਲਾਇਨ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਓਹਲੇ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ:

en: Message from %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਾ

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
pa: ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਉਣ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ:

en: Message of the Day
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Message received
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ

en: Message received begins conversation
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਣ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Message sent
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ

en: Message too long, last %s bytes truncated.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ, ਆਖਰੀ %s ਬਾਈਟ ਹਟਾਏ ਗਏ ਹਨ।

en: Middle Name
pa: ਮੱਧ ਨਾਂ

en: Middle mouse button
pa: ਮੱਧ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: Missing protocol plugin for %s
pa: %s ਲਈ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Mobile Phone
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ

en: Modify Account
pa: ਖਾਤਾ ਸੋਧ

en: Mood
pa: ਮੂਡ

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵਧੇਰੇ ਉਪਭੋਗੀ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੀ ਲੱਭੇ ਹਨ। ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਠੀਕ ਉਪਭੋਗੀ ਚੁਣੋ।

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵਧੇਰੇ ਉਪਭੋਗੀ ਇੱਕ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨਾਲ ਮਿਲੇ ਹਨ। ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਠੀਕ ਉਪਭੋਗੀ ਚੁਣੋ।

en: More...
pa: ਹੋਰ...

en: Mouse Gestures
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰੇ

en: Mouse Gestures Configuration
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰਾ ਸੰਰਚਨਾ

en: Mozilla
pa: ਮੌਜੀਲਾ

en: Mute Sounds
pa: ਆਵਾਜ਼ ਬੰਦ

en: NAPSTER Protocol Plugin
pa: NAPSTER ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Need more qualifiers.
pa: ਹੋਰ ਯੋਗਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Netscape
pa: ਨੈੱਟਸਕੇਪ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Network Statistics
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਅੰਕੜੇ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: New Away Message
pa: ਨਵਾਂ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ

en: New Buddy Pounce
pa: ਨਵਾਂ ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ

en: New Instant Message
pa: ਨਵਾਂ ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: New Message...
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ...

en: New Person
pa: ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ

en: New Version Available
pa: ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ

en: New away message
pa: ਨਵਾਂ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ

en: New conversation _placement:
pa: ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਸਥਿਤੀ(_p):

en: New group name
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: New mail notifications
pa: ਨਵੀਂ ਚਿੱਠੀ ਸੂਚਨਾ

en: New password
pa: ਨਵਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: New password (again)
pa: ਨਵਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ (ਮੁੜ)

en: New passwords do not match.
pa: ਨਵਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਦਾ ਹੈ।

en: New screen name formatting:
pa: ਨਵਾਂ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ:

en: New tab
pa: ਨਵਾਂ ਟੈਬ

en: New window
pa: ਨਵਾਂ ਝਰੋਖਾ

en: New...
pa: ਨਵਾਂ...

en: Nick
pa: ਨਾਂ

en: Nick:
pa: ਨਾਂ:

en: Nickname
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: No MOTD available
pa: ਕੋਈ MOTD ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Message of the Day available
pa: ਦਿਨ ਦੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Proxy
pa: ਕੋਈ ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: No actions available
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No file transfer session active
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ ਅਜਲਾਸ ਸਰਗਰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No keywords.
pa: ਕੋਈ ਸ਼ਬਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No match
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: No proxy
pa: ਕੋਈ ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: No public key was received
pa: ਕੋਈ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨਹੀਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ

en: No reason given.
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: No results found for email address %s
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ %s ਲਈ ਕੋਈ ਨਤੀਜਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: No roomname given.
pa: ਕੋਈ ਰੂਮ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ।

en: No screenname given.
pa: ਕੋਈ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: No server statistics available
pa: ਕੋਈ ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No such channel
pa: ਕੋਈ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No such command (in this context).
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ (ਇਸ ਸਬੰਧ ਵਿੱਚ)

en: No such command.
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No such nick or channel
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਜਾਂ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No topic is set
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Normal authentication failed!
pa: ਸਧਾਰਨ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਸਫਲ ਹੈ!

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੇਗੀਅਨ

en: Not Acceptable
pa: ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: Not Allowed
pa: ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ

en: Not At Desk
pa: ਡਿਸਕ 'ਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not At Home
pa: ਘਰ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ

en: Not Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Not In Office
pa: ਦਫ਼ਤਰ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ

en: Not connected to AIM
pa: AIM ਨਾਲ ਨਹੀਂ ਜੁੜਿਆ

en: Not expected
pa: ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਸੀ

en: Not logged in
pa: ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not on list
pa: ਸੂਚੀ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not on server list
pa: ਸਰਵਰ ਸੂਚੀ ਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not specified
pa: ਕੋਈ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਨਹੀ ਹੈ

en: Not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not supported by client
pa: ਕਲਾਂਇਟ ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not supported by host
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Not while on AOL
pa: AOL ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ

en: Note
pa: ਸੂਚਨਾ

en: Notification Methods
pa: ਸੂਚਨਾ ਢੰਗ

en: Notification Removal
pa: ਸੂਚਨਾ ਹਟਾਓ

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ, ਜਦੋਂ ਬੱਡੀ ਆਵੇ ਜਾਂ ਦੂਰ ਜਾਂ ਵਿਹਲਾ ਹੋਵੇ।

en: Notify For
pa: ਸੂਚਨਾ

en: Notify When
pa: ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ, ਜਦੋਂ

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
pa: Novell GroupWise Messenger ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Number of conversations per window
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਝਰੋਖਾ ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Occupation
pa: ਅਹੁਦਾ

en: Occupied
pa: ਰੁਝਿਆ

en: Offering to send %s to %s
pa: %s ਨੂੰ %s ਭੇਜਣ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: Offline
pa: ਬੰਦ(ਆਫਲਾਇਨ)

en: Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ

en: Old ICQ UTF8
pa: ਪੁਰਾਣਾ ICQ UTF8

en: On The Phone
pa: ਫੋਨ ਤੇ

en: On Vacation
pa: ਛੁੱਟੀ 'ਤੇ

en: Online
pa: ਆਨਲਾਇਨ

en: Online Services
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਸੇਵਾਵਾਂ

en: Online Since
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਹੈ

en: Online Status
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ

en: Online since
pa: ਆਨਾਲਾਇਨ

en: Op_en an IM window
pa: ਨਵੇਂ IM ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਖੋਲੋ(_e)

en: Opacity:
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ:

en: Open File...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲੋ.......

en: Open Public Key...
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਖੋਲ੍ਹੋ...

en: Open...
pa: ਖੋਲੋ...

en: Optional information:
pa: ਚੋਣਵੀਂ ਜਾਣਕਾਰੀ:

en: Options specific to Windows Gaim.
pa: ਚੋਣਾਂ ਸਿਰਫ਼ Windows ਗੇਇਮ ਲਈ ਹੀ ਹਨ।

en: Organization
pa: ਸੰਗਠਨ

en: Organization Name
pa: ਸੰਗਠਨ ਨਾਂ

en: Organization Unit
pa: ਸੰਗਠਨ ਇਕਾਈ

en: Organization: 	%s
pa: ਸੰਗਠਨ: 	%s

en: Original password
pa: ਅਸਲੀ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: Orphans
pa: ਅਰਫਨ

en: Others talk in chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਵਿਸ਼ੇ

en: Our protocol is not supported by the server.
pa: ਸਾਡੇ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਰਵਰ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Out To Lunch
pa: ਦੁਪਹੈਰ ਦੇ ਖਾਣੇ ਲਈ

en: Out of memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: P_lay a sound
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚਲਾਓ(_l)

en: P_references
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_r)

en: Pa_ssword:
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ(_s):

en: Pa_ste As Text
pa: ਪਾਠ ਵਾਂਗ ਚੇਪੋ(_s)

en: Page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: Pager host
pa: ਪੇਜ਼ਰ ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: Pager port
pa: ਪੇਜ਼ਰ ਪੋਰਟ

en: Paging
pa: ਪੇਜ਼ਿੰਗ

en: Passphrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Passphrase required
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

en: Password
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ

en: Password Change Successful
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Password Changed
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ

en: Password changed successfully
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Password couldn't be changed
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Password has expired
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

en: Password sent
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਭੇਜਿਆ

en: Password:
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ:

en: Past Translators
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਅਨੁਵਾਦਕ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Performing key exchange
pa: ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਜਾਰੀ

en: Perl Plugin Loader
pa: ਪਰਲ ਪਲੱਗਿੰਨ ਲੋਡਰ

en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀ ਹੈ

en: Permit
pa: ਸਵੀਕਾਰ

en: Permit User
pa: ਸਵੀਕਾਰ ਵਿਅਕਤੀ

en: Person enters chat
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਆਇਆ

en: Person leaves chat
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਗੱਲਬਾਤ ਛੱਡ ਗਿਆ

en: Personal Information
pa: ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Personal Title
pa: ਨਿੱਜੀ ਨਾਂ

en: Personal Web Page
pa: ਨਿੱਜੀ ਵੈਬ ਸਫ਼ਾ

en: Phone
pa: ਫੋਨ

en: Photo
pa: ਤਸਵੀਰ

en: Pictures
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Pictures and text
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ ਅਤੇ ਪਾਠ

en: Ping
pa: ਪਿੰਗ

en: Ping failed
pa: ਪਿੰਗ ਅਸਫਲ

en: Ping reply received from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਪਿੰਗ ਜਵਾਬ ਆਇਆ

en: Plain text
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਾਠ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਮੈਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਮੈਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਸਕਾਂ।

en: Please authorize me!
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਮੈਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ!

en: Please create an account.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਖਾਤਾ ਬਣਾਓ।

en: Please enter a buddy to pounce.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਝੱਟਪਟ ਲਈ ਸਨੇਹੀ ਦਿਓ।

en: Please enter a new name for the selected group.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਚੁਣੇ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਉਪ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਠੀਕ ਨਾਂ, ਜਿਸ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %s ਚੈਨਲ ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪ੍ਹੈਰਾ ਦਿਓ।

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਸੰਬੰਧ ਦਾ URL ਅਤੇ ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ। ਵੇਰਵਾ ਚੋਣਵਾਂ ਹੈ।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਸੰਬੰਧ ਦਾ URL ਦਿਓ।

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਸ ਗੱਲਬਾਤ ਬਾਰੇ ਲੋੜੀਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the buddy's screen name and account type below.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਨੇਹੀ ਦਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਅਤੇ ਖਾਤਾ ਕਿਸਮ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ।

en: Please enter the name of the group to be added.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਉਹ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰ ਸਕੇ।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਉਪਭੋਗੀ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਚੋਣਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੀ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Please enter the person's information below.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਵਿਅਕਤੀ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ।

en: Please enter the screen name of the person whose info you would like to view.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the screen name of the person whose log you would like to view.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦਾ ਲਾਗ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter the screen name of the person you would like to IM.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਸ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ IM ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Please enter your current password and your new password.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿਓ।

en: Please enter your password
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Please give the message a title, or choose "Use" to use without saving.
pa: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸੁਨੇਹਾ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬਿਨਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ "ਵਰਤੋਂ" ਚੁਣੋ।

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Point values to use for Account...
pa: ਖਾਤੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਬਿੰਦੂ ਮੁੱਲ...

en: Point values to use when...
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੁੱਲ, ਜਦੋਂ...

en: Polish
pa: ਪੋਲਿਸ਼

en: Pop-Up Message
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਸੁਨੇਹਾ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Ports
pa: ਪੋਰਟ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Portuguese-Brazil
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ-ਬਰਾਜ਼ੀਲ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Postal Code
pa: ਡਾਕ-ਕੋਡ

en: Pounce Action
pa: ਝੱਟਪਟ ਕਾਰਵਾਈ

en: Pounce When
pa: ਝੱਟਪਟ ਕਦੋਂ

en: Pounce Who
pa: ਝੱਟਪਟ ਕੌਣ

en: Pre_view
pa: ਝਲਕ(_v)

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Preferred Contact
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੰਪਰਕ

en: Preferred Language
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਭਾਸ਼ਾ

en: Prepend _string into window title:
pa: ਝਰੋਖਾ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਸਤਰ(_s):

en: Privacy
pa: ਰਹੱਸ

en: Private Key file
pa: ਨਿੱਜੀ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Profile
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ

en: Profile Information
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Profile URL
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ URL

en: Profile too long.
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Protocol
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ

en: Protocol:
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
pa: GNUTLS ਰਾਹੀਂ SSL ਸਹਿਯੋਗ ਹੈ।

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
pa: Mozilla NSS ਰਾਹੀਂ SSL ਸਹਿਯੋਗ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾ-ਪੜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਬਾਰੇ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਕਈ ਢੰਗ ਵਰਤਦਾ ਹੈ।

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗੀ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀਆਂ ਦੁਆਲੇ ਰੇਪਰ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Provides integration with Ximian Evolution.
pa: ਜ਼ਾਈਮੀਨ ਈਵੇਲੂਸ਼ਨ ਨਾਲ ਜੋੜ ਬਣਾਉਦਾ ਹੈ।

en: Provides remote control for gaim applications.
pa: ਗੇਇਮ ਕਾਰਜਾਂ ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Provides support for loading Tcl plugins
pa: Tcl ਪਲੱਗਿੰਨ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਹੈ।

en: Provides support for loading perl plugins.
pa: ਪਰਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Provides support for mouse gestures
pa: ਮਾਊਸ ਇਸ਼ਾਰਿਆਂ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Proxy Options
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਚੋਣ

en: Proxy Server
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ

en: Proxy _type:
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕਿਸਮ(_t):

en: Proxy connection error %d
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ %d

en: Public Key Babbleprint
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਬੱਬਲੀਪ੍ਰਿੰਟ

en: Public Key Fingerprint
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਫਿੰਗਰਪ੍ਰਿੰਟ

en: Public Key Information
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Public Key file
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ

en: Public _IP:
pa: ਸਵਰਜਨਕ _IP:

en: Public key authentication
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Queue full
pa: ਕਤਾਰ ਭਰੀ ਹੈ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: Raise chat _window on events
pa: ਘਟਨਾ ਲਈ ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖਾ ਉਭਾਰੋ(_w)

en: Rate limiting error.
pa: ਦਰ ਸੀਮਾ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Rate to client
pa: ਕਲਾਂਇਟ ਦੀ ਦਰ

en: Rate to host
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਦੀ ਦਰ

en: Raw
pa: ਕੱਚਾ

en: Re-request Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੜ-ਬੇਨਤੀ

en: Read Error
pa: ਪੜਨ ਗਲਤੀ

en: Read error
pa: ਪੜਨ ਗਲਤੀ

en: Reading data
pa: ਡਾਟਾ ਪੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Reading error
pa: ਪੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Reading server key
pa: ਸਰਵਰ ਕੁੰਜੀ ਪੜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Real Name: 	%s
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ: 	%s

en: Real name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

en: Realname
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

en: Reason Unknown.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਹੈ।

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
pa: %s ਦੀ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
pa: %s ਦੀ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੀ ਸਥਾਨਿਕ ਕੁੰਜੀ ਇਸ ਨਾਲ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹਾਲੇ ਵੀ ਇਸ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Received authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ

en: Reconnect _All
pa: ਸਭ ਮੁੜ ਜੋੜੋ(_A)

en: Refused by client
pa: ਕਲਾਂਇਟ ਰਾਹੀਂ ਇਨਕਾਰ

en: Region
pa: ਖੇਤਰ

en: Register
pa: ਰਜਿਸਟਰ

en: Registration Error
pa: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Registration Failed
pa: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Registration Successful
pa: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Registration error
pa: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Registration of %s@%s successful
pa: %s@%s ਦੀ ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲ

en: Reject online status attribute requests
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ ਗੁਣ ਬੇਨਤੀਆਂ ਰੱਦ ਕੀਤੀਆਂ

en: Reject watching by other users
pa: ਹੋਰ ਉਪਭੋਗੀਆਂ ਰਾਹੀਂ ਵੇਖਣਾ ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ

en: Release Notification
pa: ਜਾਰੀ ਸੂਚਨਾ

en: Remaining
pa: ਬਾਕੀ

en: Remember password
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Remote Connection Failed
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਫਲ

en: Remote Control
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Remove Away Message
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਹਟਾਓ

en: Remove Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਹਟਾਓ

en: Remove Buddy Pounce
pa: ਝੱਟਪਟ ਸਨੇਹੀ ਹਟਾਓ

en: Remove Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਓ

en: Remove Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ

en: Remove Group
pa: ਸਮੂਹ ਹਟਾਓ

en: Remove on switch to conversation ta_b
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬਦਲਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_b)

en: Remove the chat from your buddy list
pa: ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚੋਂ ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਓ

en: Remove the user from your buddy list
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Remove when _typing in conversation window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਲਿਖਣ ਨਾਲ ਹਟਾਓ(_t)

en: Remove when a _message gets sent
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_m)

en: Remove when conversation window _gains focus
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖਾ ਦੇ ਧਿਆਨ ਦੇਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ(_g)

en: Remove when conversation window _receives click
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ ਦੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਹਟਾਓ(_r)

en: Rename Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਰਾਹੀਂ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਨਿਯਮਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ।

en: Reply too big
pa: ਜਵਾਬ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: Request Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ

en: Request denied
pa: ਬੇਨਤੀ ਪਾਬੰਦੀ

en: Required parameters not passed in
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਮੁੱਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਹਨ

en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Reset IM Key
pa: IM ਕੁੰਜੀ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Permanent
pa: ਪੱਕਾ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Private Channel
pa: ਨਿੱਜੀ ਚੈਨਲ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Reset Secret Channel
pa: ਗੁਪਤ ਚੈਨਲ ਮੁੜ ਦਿਓ

en: Reset Topic Restriction
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਪਾਬੰਦੀ ਮੁੜ-ਦਿਓ

en: Resource
pa: ਸਰੋਤ

en: Responses lost
pa: ਜਵਾਬ ਗੁੰਮ

en: Restore Away State On Reconnect
pa: ਮੁੜ ਜੁੜਨ ਤੇ ਦੂਰ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਕਾਇਮ ਰੱਖੋ

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਝਰੋਖਾ ਗੱਲਾਬਾਤਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਸੀਮਿਤ, ਚੋਣਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੱਖਰੀ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ

en: Resubscribe
pa: ਮੁੜ-ਮੈਂਬਰ

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
pa: ਮੁੜ-ਜੁੜਨ ਸਮੇਂ ਅਜਲਾਸ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮੁੜ-ਜੁੜੋ ਨੂੰ ਦਬਾਓ।

en: Resuming session
pa: ਅਜਲਾਸ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਜਾਰੀ

en: Retired Developers
pa: ਪੁਰਾਣੇ ਖੋਜੀ

en: Retrieve subscriptions from server
pa: ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਮੈਂਬਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਈ ਹੈ

en: Retrieving buddy list
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Retur_n from idle
pa: ਵਿਹਲੇ ਤੋਂ ਵਾਪਸ(_n)

en: Right
pa: ਸੱਜਾ

en: Right mouse button
pa: ਸੱਜਾ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

en: Robot
pa: ਮਸ਼ੀਨ

en: Role
pa: ਕੰਮ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਅਨ

en: Room Configuration Error
pa: ਰੂਮ ਸੰਰਚਨਾ ਗਲਤੀ

en: Room List
pa: ਰੂਮ ਸੂਚੀ

en: Roomlist
pa: ਰੂਮ-ਸੂਚੀ

en: Roomlist Error
pa: ਰੂਮ ਸੂਚੀ ਗਲਤੀ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: SNAC threw error: %s
pa: SNAC ਸੁੱਟਣ ਗਲਤੀ: %s

en: Sa_ve & Use
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ(_v)

en: Sad
pa: ਉਦਾਸ

en: Sav_e this pounce after activation
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਉਪਰੰਤ ਇਹ ਝੱਟਪਟ ਸੰਭਾਲੋ(_e)

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Debug Log
pa: ਡੀਬੱਗ ਲਾਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save File...
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save Icon As...
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Save Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Screen Name
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ

en: Screen Name:
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ:

en: Screen name formatting can change only capitalization and whitespace.
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਫਾਰਮਿਟ ਵਿੱਚ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਅਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹੀ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Screen name sent
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਭੇਜਿਆ

en: Screenname:
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ:

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search Results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Search for Buddy by Email...
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਰਾਹੀਂ ਸਨੇਹੀ ਖੋਜ...

en: Search for Buddy by Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਰਾਹੀਂ ਸਨੇਹੀ ਖੋਜ

en: Search for a buddy by e-mail address
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਰਾਹੀਂ ਸਨੇਹੀ ਖੋਜ

en: Secure File Transfer
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
pa: Secure Internet Live Conferencing (SILC) ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ

en: Security Enabled
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਯੋਗ

en: See Other Host
pa: ਹੋਰ ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਵੇਖੋ

en: Select Background Color
pa: ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਚੁਣੋ

en: Select Font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Select Text Color
pa: ਪਾਠ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Select a file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
pa: ਆਪਣੀ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚੋਂ ਕੋਈ ਵਿਅਕਤੀ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ।

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
pa: ਆਪਣੇ ਸਨੇਹੀਆਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਕਿਤਾਬ ਵਿੱਚੋਂ ਵਿਅਕਤੀ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਵਿਅਕਤੀ ਬਣਾਓ।

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
pa: ਸਭ ਖਾਤੇ ਚੁਣੋ, ਜਿੱਥੇ ਸਨੇਹੀ ਖੁਦ ਹੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Select correct user
pa: ਠੀਕ ਉਪਭੋਗੀ ਚੁਣੋ

en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Send Buddy List
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਭੇਜੋ

en: Send File
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Send Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send a _message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(_m)

en: Send a file to the user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Send a message to the selected buddy
pa: ਚੁਣੇ ਸਨੇਹੇ ਨੂੰ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send a mobile message.
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ।

en: Send as message
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਵਾਂਗ ਭੇਜੋ

en: Send message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send message through server
pa: ਸਰਵਰ ਰਾਹੀਂ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Send to Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਤੇ ਭੇਜੋ

en: Send unknown "_slash" commands as messages
pa: ਅਣਜਾਣ "_slash" ਕਮਾਂਡਾਂ ਸੁਨੇਹ ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Sending cookie
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Separate IM and Chat windows
pa: ਵੱਖਰੇ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
pa: ਅੰਕ ਰੱਖਣ ਸਮੇ ਵੱਖਰੇ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖੇ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਅਨ

en: Server
pa: ਸਰਵਰ

en: Server Information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Server Statistics
pa: ਸਰਵਰ ਅੰਕੜੇ

en: Server address
pa: ਸਰਵਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Server busy
pa: ਸਰਵਰ ਰੁੱਝਿਆ ਹੈ

en: Server has disconnected
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Server port
pa: ਸਰਵਰ ਪੋਰਟ

en: Server signoff
pa: ਸਰਵਰ ਬੰਦ

en: Server too busy
pa: ਸਰਵਰ ਰੁਝਿਆ

en: Server unavailable
pa: ਸਰਵਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Service Unavailable
pa: ਸੇਵਾ ਉਪਲਬੱਧ ਨਹੀਂ

en: Service not defined
pa: ਸੇਵਾ ਹੈ ਹੀ ਨਹੀਂ

en: Service unavailable
pa: ਸੇਵਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Set Account Idle Time
pa: ਖਾਤਾ ਵਿਹਲਾ ਸਮਾਂ ਦਿਓ

en: Set All Away
pa: ਸਭ ਦੂਰ ਵੇਖਾਓ

en: Set Available Message...
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ...

en: Set Dir Info
pa: ਡਾਇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Set Friendly Name
pa: ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Set Home Phone Number
pa: ਘਰ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ

en: Set IM Password
pa: IM ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿਓ

en: Set Mobile Phone Number
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਨੰਬਰ ਦਿਓ

en: Set Permanent
pa: ਪੱਕਾ ਦਿਓ

en: Set Private Channel
pa: ਨਿੱਜੀ ਚੈਨਲ ਬਣਾਓ

en: Set Profile
pa: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Set Secret Channel
pa: ਗੁਪਤ ਚੈਨਲ ਬਣਾਓ

en: Set Topic Restriction
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਪਾਬੰਦੀ ਦਿਓ

en: Set User Info
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Set User Info (URL)...
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ (URL)...

en: Set User Info...
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ...

en: Set User Limit
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਸੀਮਾ ਦਿਓ

en: Set Work Phone Number
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ

en: Set an away message
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ

en: Set away _when idle
pa: ਵਿਹਲਾ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਦੂਰ ਦਿਓ(_w)

en: Set privacy for:
pa: ਰਹੱਸ ਦਿਓ:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
pa: ਚੈਨਲ ਉੱਤੇ ਉਪਭੋਗੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ। ਬੇਅੰਤ ਸੀਮਾ ਦੇਣ ਲਈ 0 ਦਿਓ।

en: Set window manager "_URGENT" hint
pa: ਝਰੋਖਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਵਿੱਚ "_URGENT" ਸੰਕੇਤ ਦਿਓ

en: Set your Trepia profile data.
pa: ਆਪਣਾ Trepia ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਡਾਟਾ ਦਿਓ।

en: Set your friendly name.
pa: ਆਪਣਾ ਦੋਸਤਾਨਾ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Set your home phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਘਰ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Set your mobile phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਮੋਬਾਇਲ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Set your work phone number.
pa: ਆਪਣਾ ਕੰਮ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਦਿਓ।

en: Sex
pa: ਲਿੰਗ

en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Show Buddies Awaiting Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ ਸਨੇਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
pa: ਟੈਬ ਝਰੋਖਿਆਂ ਵਿੱਚ IM ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵੇਖਾਓ(_t)

en: Show Public Key
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show _aliases in tabs/titles
pa: ਟੈਬ/ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਉਪ-ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ(_a)

en: Show _buttons as:
pa: ਬਟਨ ਏਦਾਂ ਵੇਖਾਓ(_b):

en: Show _formatting toolbar
pa: ਫਾਰਮਿਟ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ(_f)

en: Show _timestamp on messages
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਉੱਤੇ ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ ਵੇਖਾਓ(_t)

en: Show _warning levels
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਪੱਧਰ ਵੇਖਾਓ(_w)

en: Show buddy _icons
pa: ਸਨੇਹੀ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ(_i)

en: Show close b_utton on tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ(_u)

en: Show fewer options
pa: ਘੱਟ ਚੋਣ ਵੇਖਾਓ

en: Show idle _times
pa: ਵਿਹਲਾ ਸਮਾਂ ਵੇਖਾਓ(_t)

en: Show more options
pa: ਹੋਰ ਚੋਣ ਵੇਖਾਓ

en: Show transfer details
pa: ਭੇਜਣ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖਾਓ

en: Show user details
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਵੇਰਵਾ ਵੇਖਾਓ

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
pa: ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ੀ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ।

en: Si_gn on
pa: ਦਾਖਲ(_g)

en: Sign _off
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ(_o)

en: Signals Test
pa: ਸੰਕੇਤ ਜਾਂਚ

en: Signoff
pa: ਬੰਦ

en: Signon
pa: ਦਾਖਲ

en: Signon:
pa: ਦਾਖਲ:

en: Signon: %s
pa: ਦਾਖਲ: %s

en: Simple Plugin
pa: ਸਧਾਰਨ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Simplified Chinese
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Size of the expander arrow
pa: ਫੈਲਾਉ ਤੀਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Sleepy
pa: ਉਬਾਸੀਆਂ

en: Slightly less boring default
pa: ਥੋੜਾ ਜਿਹਾ ਹੋਰ ਵਧਿਆ

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੀਅਨ

en: Smaller font size
pa: ਛੋਟਾ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ

en: Smile!
pa: ਸਮਾਈਲ!

en: Smiley Themes
pa: ਖੁਸ਼ ਸਰੂਪ

en: Someone says your name in chat
pa: ਕਿਸੇ ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਲਿਆ ਹੈ

en: Sorry, I ran out for a bit!
pa: ਮੁਆਫੀ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹਾਂ, ਪਰ ਮੈਂ ਰੁਝਿਆ ਹਾਂ!

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਬਾਲਗ ਭਾਗ ਰੱਖਣ ਵਾਲੇ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Sorry, this profile seems to be in a language that is not supported at this time.
pa: ਮੁਆਫੀ, ਇਹ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਉਸ ਭਾਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਅਜੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Sound Events
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਨਾ

en: Sound Method
pa: ਆਵਾਜ਼ ਢੰਗ

en: Sound Options
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੋਣ

en: Sound Selection
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੋਣ

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
pa: Sound c_ommand:
    (ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ %s)

en: Sounds
pa: ਧੁਨੀ

en: Sounds when conversation has _focus
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਕੇਂਦਰਿਤ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਆਵਾਜ਼(_f)

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Speed:
pa: ਗਤੀ:

en: Starting authentication
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਲੂ

en: Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: State
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Status
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Status Text
pa: ਸਥਿਤੀ ਪਾਠ

en: Status:
pa: ਸਥਿਤੀ:

en: Status: %s
pa: ਸਥਿਤੀ: %s

en: Stepped Out
pa: ਬਾਹਰ

en: Stream Error
pa: ਸਟਰੀਮ ਗਲਤੀ

en: Street Address
pa: ਗਲੀ

en: Subscription
pa: ਸਵੀਕਾਰ

en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Supported debug options are:  version
pa: ਸਹਿਯੋਗੀ ਡੀਬੱਗ ਚੋਣਾਂ ਹਨ:  version

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਸ਼

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
pa: ਸੰਟੈਕਸ ਗਲਤੀ: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਆਰਗੂਮਿੰਟ ਗਲਤ ਗਿਣਤੀ ਦੇ ਦਿੱਤੇ ਹਨ।

en: System Log
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ

en: System Logs
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ

en: System Shutdown
pa: ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ

en: System Tray Icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
pa: T.M.Thanh ਅਤੇ Gnome-Vi ਟੀਮ

en: TOC Protocol Plugin
pa: TOC Protocol ਪਲੱਗਿੰਨ

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
pa: TOC ਆਪਣੀ ਵਿਰਾਮ ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ ਵਾਪਿਸ ਹੋਇਆ। ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: TOC has sent a PAUSE command.
pa: TOC ਨੇ ਵਿਰਾਮ (PAUSE) ਕਮਾਂਡ ਭੇਜੀ ਹੈ।

en: TOC port
pa: TOC ਪੋਰਟ

en: Tab Options
pa: ਟੈਬ ਚੋਣ

en: Tab p_lacement:
pa: ਟੈਬ ਸਥਿਤੀ(_l):

en: Tcl Plugin Loader
pa: Tcl ਪਲੱਗਿੰਨ ਲੋਡਰ

en: Telephone
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ

en: Telephone Number
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

en: Test
pa: ਜਾਂਚ

en: Test plugin IPC support, as a client.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਲਾਂਇਟ, ਕਲਾਂਇਟ ਵਾਂਗ

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ ਜਾਂਚ ਕਲਾਂਇਟ, ਕਲਾਂਇਟ ਵਾਂਗ ਹੈ। ਇਹ ਸਰਵਰ ਪਲੱਗਿੰਨ ਖੋਜਦੀ ਹੈ ਅਤੇ ਰਜਿਸਟਰ ਕਮਾਂਡਾਂ ਨੂੰ ਸੱਦਦੀ ਹੈ।

en: Test plugin IPC support, as a server.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਜਾਂਚ ਸਰਵਰ, ਸਰਵਰ ਵਾਂਗ ਹੈ।

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
pa: IPC ਸਹਿਯੋਗ ਜਾਂਚ ਸਰਵਰ, ਸਰਵਰ ਵਾਂਗ ਹੈ। ਇਹ IPC ਕਮਾਂਡਾਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Test to see that all signals are working properly.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਸਭ ਸੰਕੇਤ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: Test to see that all ui signals are working properly.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਸਭ ui ਸੰਕੇਤ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੇ ਹਨ।

en: Tests to see that most things are working.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਵਧੇਰੇ ਚੀਜਾਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ।

en: Text
pa: ਪਾਠ

en: Text Replacements
pa: ਪਾਠ ਤਬਦੀਲੀਆਂ

en: Text replacement
pa: ਪਾਠ ਤਬਦੀਲ

en: That buddy is not on the same protocol as this chat
pa: ਉਸ ਸਨੇਹੀ ਕੋਈ ਉਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਗੱਲਬਾਤ ਦਾ

en: That command doesn't work on this protocol.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਇਸ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: That command only works in Chats, not IMs.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਸਿਰਫ਼ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਲ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ, IM ਨਾਲ ਨਹੀਂ

en: That command only works in IMs, not Chats.
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਸਿਰਫ਼ IM ਨਾਲ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ, ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਲ ਨਹੀਂ

en: That file already exists
pa: ਉਹ ਫਾਇਲ ਤਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: The %s buddy is not present in the network
pa: %s ਸਨੇਹੀ ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The %s buddy is not trusted
pa: %s ਸਨੇਹੀ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
pa: 'ਦਸਤੀ' ਝਲਕਾਰਾ ਕਮਾਂਡ ਚੁਣੀ ਗਈ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
pa: AOL Instant Messenger ਸੇਵਾ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The MSN servers are going down temporarily.
pa: MSN ਸਰਵਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
pa: MSN ਸਰਵਰ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਬੰਦ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਡੀਕ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: The SecurID key entered is invalid.
pa: ਦਿੱਤੀ SecurID ਕੁੰਜੀ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  This version of Gaim will likely not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਰ ਨੇ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਦਾ ਇਹ ਵਰਜਨ ਯਾਹੂ (Yahoo) ਲਈ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਲਾਗਿੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਕਰਨ ਲਈ %s ਵੇਖੋ।

en: The browser command <b>%s</b> is invalid.
pa: ਝਲਕਾਰਾ ਕਮਾਂਡ <b>%s</b> ਗਲਤ ਹੈ।

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਕਲਾਂਇਟ ਦਾ ਵਰਜਨ ਬਹੁਤ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %s ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਲਵੋ।

en: The conversation has become inactive and timed out.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਤਰੱਕੀ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋਇਆ।

en: The email address for %s is %s
pa: %s ਦਾ ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ %s ਹੈ

en: The following screen names are associated with %s
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ %s ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹਨ

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
pa: ਆਖਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਕੀਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਦਰ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਟੱਪ ਗਏ ਹੋ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ 10 ਸਕਿੰਟਾਂ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
pa[0]: ਸਨੇਹੇ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।
pa[1]: ਸਨੇਹੇ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  Gaim has truncated it for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  Gaim has truncated it for you.
pa[0]: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।
pa[1]: ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ %d ਬਾਇਟਾਂ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਈ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਈ ਇਸ ਨੂੰ ਛਾਂਗ (ਛੋਟਾ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The message is too large.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: The new formatting is invalid.
pa: ਨਵਾਂ ਫਾਰਮਿਟ ਗਲਤ ਹੈ।

en: The normal authentication method has failed. This means either your password is incorrect, or Yahoo!'s authentication scheme has changed. Gaim will now attempt to log in using Web Messenger authentication, which will result in reduced functionality and features.
pa: ਸਧਾਰਨ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਅਸਫਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਗਲਤ ਹੈ ਜਾਂ Yahoo! ਨੇ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਬਦਲ ਲਿਆ ਹੈ। ਗੇਇਮ ਹੁਣ ਵੈਬ ਮੈਂਸੇਜਰ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਢੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਲਾਗਿੰਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੇਗਾ, ਜਿਸ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਵਜੋਂ ਗੁਣ ਅਤੇ ਫੀਚਰ ਘੱਟ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: The remote user is not present in the network any more
pa: ਰਿਮੋਟ ਉਪਭੋਗੀ ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pa: ਰਿਮੋਟ ਉਪਭੋਗੀ ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ:
    ਰਿਮੋਟ ਮੇਜ਼ਬਾਨ: %s
    ਰਿਮੋਟ ਪੋਰਟ: %d

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਪਲੱਗਿੰਨ %s ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਹ ਪਲੱਗਿੰਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: The required plugin %s was unable to load.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਪਲੱਗਿੰਨ %s ਨੂੰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: The server could not access the directory
pa: ਸਰਵਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਖੋਲ ਸਕਿਆ

en: The server is unavailable; try again later
pa: ਸਰਵਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: The service is temporarily unavailable.
pa: ਸੇਵਾ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The topic is: %s
pa: ਵਿਸ਼ਾ: %s

en: The user %s (%s) wants to add %s to his or her buddy list.
pa: %s (%s) ਸਨੇਹੀ %s ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਸਨੇਹੀਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ/ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਨੂੰ ਇਸ ਕਰਕੇ ਠੁਕਰਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ:
    %s

en: The user %s has given you permission to add you to their buddy list.  Do you want to add them?
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦਿੱਤੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ।

en: The user %s requires authorization before being added to a buddy list.  Do you want to send an authorization request?
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੂੰ ਇੱਕ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The user %s wants to add %s to his or her buddy list.
pa: %s ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The user %s wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੈ:
    %s

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਉਪਭੋਗੀ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਨਾ-ਮੰਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
pa: ਉਪਭੋਗੀ %u ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦੇ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: The user %u wants to add you to their buddy list for the following reason:
    %s
pa: ਉਪਭੋਗੀ %u ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੁਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹੈ:
    %s

en: The user has blocked you
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ ਹੈ

en: The user is either offline or you are blocked
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ ਜਾਂ ਤੁਸੀਂ ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ ਹੋ

en: The user's profile is empty.
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: There is no Message of the Day associated with this connection
pa: ਇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਕੋਈ ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: There is no application configured to open this type of file.
pa: ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਕਾਰਜ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
pa: ਇਹ ਕਾਨਫਰੰਸ ਬੰਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਕੋਈ ਹੋਰ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting. :)
pa: ਇਹ ਉਹ ਢੰਗ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਉਸ ਫਾਰਮਿਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇਗਾ। :)

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or WinXP.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਝਰੋਖਾ ਤੇ ਸੁਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਉੱਤੇ ਇਹ ਪਲੱਗਿੰਨ ਬਦਲਦੀ ਐਲਫ਼ਾ ਪਲੱਗਿੰਨ ਯੋਗ ਕਰਦੀ ਹੈ।
    
    *ਯਾਦ ਰੱਖੋ: ਇਹ ਪਲੱਗਿੰਨ ਲਈ Win2000 ਜਾਂ WinXP ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: This protocol does not support chat rooms.
pa: ਇਹ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This theme has no available smileys.
pa: ਇਸ ਸਰੂਪ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਸਮਾਈਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Time Elapsed:
pa: ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ:

en: Time Remaining:
pa: ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ:

en: Time Response
pa: ਸਮਾਂ ਜਵਾਬ

en: Timeout during key agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਹਿਮਤੀ ਦੌਰਾਨ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

en: Timestamp
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Timestamps
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Timezone
pa: ਸਮਾਂ-ਖੇਤਰ

en: Title
pa: ਸਿਰਲੇਖ

en: To
pa: ਵੱਲ

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
pa: ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਉਸਦੀ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਆਯਾਤ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ। ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਕਈ ਆਯਾਤ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।

en: Too evil (receiver)
pa: ਕਈ ਬੁਰੇ (ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ)

en: Too evil (sender)
pa: ਕਈ ਬੁਰੇ (ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ)

en: Too many groups
pa: ਕਈ ਗਰੁੱਪ ਹਨ

en: Too many matches.
pa: ਬਹੁਤ ਮੇਲ ਹਨ।

en: Too many sessions
pa: ਕਈ ਅਜਲਾਸ ਹਨ

en: Top
pa: ਉੱਪਰ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Topic too long
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Topic:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

en: Traditional Chinese
pa: ਮੂਲ ਚੀਨੀ

en: Transfer of file %s complete
pa: ਫਾਇਲ %s ਦਾ ਸੰਚਾਰ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਇਆ

en: Transferring
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Transparency
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Tray Icon Configuration
pa: ਟਰੇ ਆਇਕਾਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: Trepia Protocol Plugin
pa: Trepia ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Trillian Encryption
pa: Trillian ਇਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕੀ

en: Type a user to block.
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣ ਲਈ ਵਿਅਕਤੀ ਲਿਖੋ।

en: Type a user you permit to contact you.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Type the e-mail address of the buddy you are searching for.
pa: ਸਨੇਹੀ ਖੋਜਣ ਲਈ ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਦਿਓ।

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Un-Ignore
pa: ਨਾ-ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Unable To Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable To Retrieve Buddy List
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable send to chat %s,%s,%s
pa: ਗੱਲਬਾਤ %s,%s,%s ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to add %s to deny list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਪਾਬੰਦੀ ਸੂਚੀ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Unable to add %s to permit list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਸੂਚੀ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
pa: ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ %s ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਸੂਚੀ (%s) ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to add user to privacy list (%s).
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ਰਹੱਸ ਸੂਚੀ (%s) ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to authenticate: %s
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਅਸਫਲ: %s

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਦੀ ਰਹੱਸ ਵਿਵਸਥਾ (%s) ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to connect
pa: ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Unable to connect to server.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਜੁੜਨ ਵਾਲੇ ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਦਿਓ।

en: Unable to connect.
pa: ਜੁੜਨ ਤੋਂ ਆਯੋਗ

en: Unable to create conference (%s).
pa: ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to create new connection.
pa: ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to create socket
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to delete group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to establish file descriptor.
pa: ਫਾਇਲ ਵੇਰਵਾ ਸਥਾਪਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to fetch room list.
pa: ਰੂਮ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Unable to invite user (%s).
pa: ਉਪਭੋਗੀ (%s) ਨੂੰ ਸੱਦਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to load preferences
pa: ਪਸੰਦ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to login to AIM
pa: AIM ਉੱਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to make SSL connection to server.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ SSL ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ %s ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਫੋਲਡਰ (%s) ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Unable to open Direct IM
pa: ਸਿੱਧੀ IM ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to open URL
pa: URL ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Unable to open file.
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to open socket
pa: ਸਾਕਟ ਖੋਲਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to ping server
pa: ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਪਿੰਗ ਕਰਨ ਲਈ ਆਯੋਗ

en: Unable to read
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Unable to read file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਪੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Unable to read from network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਤੋਂ ਪੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to read header from server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸਿਰਲੇਖ ਪੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Unable to read message from server: %s.  Command is %hd, length is %hd.
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ:%s  ਕਮਾਂਡ %hd ਅਤੇ ਲੰਬਾਈ %hd ਹੈ।

en: Unable to read socket
pa: ਸਾਕਟ ਪੜ੍ਹਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਰਹੱਸ ਸੂਚੀ (%s) ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to rename group
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲੀ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to resolve hostname.
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਨਾਂ ਖੋਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to save icon file to disk.
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਆਈਕਾਨ ਸੰਭਾਲ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ (%s) ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Unable to send message to %s:
pa: %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਕਾਨਫਰੰਸ (%s) ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਉਪਭੋਗੀ (%s) ਲਈ ਵੇਰਵਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Unable to send message. The message is too large.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ। ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।

en: Unable to send message: %s
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ: %s

en: Unable to set AIM away message.
pa: AIM ਦੂਰ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to set AIM profile.
pa: AIM ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to write
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unable to write file %s.
pa: ਫਾਇਲ %s ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Unable to write to network
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫਲ

en: Unavailable
pa: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ

en: Unit
pa: ਇਕਾਈ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown Error
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown Error Code %d
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਕੋਡ %d

en: Unknown Error Code.
pa: ਗਲਤੀ ਕੋਡ ਅਣਜਾਣਾ ਹੈ।

en: Unknown command
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ

en: Unknown command: %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ: %s

en: Unknown command: %s, (may be a Gaim bug)
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ: %s, (ਗੇਇਮ ਬੱਗ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ)

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਨੰਬਰ %d ਹੈ। Yahoo! ਵੈਬਸਾਇਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ ਹੱਲ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Unknown error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Unknown error: 0x%X
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ: 0x%X

en: Unknown message
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ

en: Unknown message '%s'
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ '%s'

en: Unknown pounce event. Please report this!
pa: ਅਣਜਾਣ ਝੱਟਪੱਟ ਘਟਨਾ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ!

en: Unknown reason.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ

en: Unknown.
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unsubscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਨਹੀਂ

en: Unsupported Version
pa: ਨਾਸਹਾਇਕ ਵਰਜਨ

en: Unsupported public key type
pa: ਨਾ ਸਹਾਇਕ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ

en: Usage: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           away                     Popup the away dialog with the default message
           back                     Remove the away dialog
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [command]     Show help for command
pa: ਵਰਤੋਂ: %s command [OPTIONS] [URI]
    
        COMMANDS:
           uri                      Handle AIM: URI
           away                     Popup the away dialog with the default message
           back                     Remove the away dialog
           quit                     Close running copy of Gaim
    
        OPTIONS:
           -h, --help [command]     Show help for command

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
pa: ਖਾਸ ਕਮਾਂਡ ਬਾਰੇ ਸਹਾਇਤਾ ਲਈ "/help &lt;command&gt;" ਵਰਤੋਂ।
    ਇਸ ਸਬੰਧ ਵਿੱਚ ਇਹ ਕਮਾਂਡਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹਨ:

en: Use Environmental Settings
pa: ਵਾਤਾਵਰਣ ਵਿਵਸਥਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use Global Proxy Settings
pa: ਵਿਆਪਕ ਪਰਾਕਸੀ ਵਿਵਸਥਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use HTTP Method
pa: HTTP ਢੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: Use _multi-colored screen names in chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਬਹੁ-ਰੰਗ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ(_m)

en: Use last matching buddy
pa: ਆਖਰੀ ਮਿਲਦਾ ਸਨੇਹੀ ਵਰਤੋਂ

en: User %s is not present in the network
pa: ਉਪਭੋਗੀ %s ਨੈਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User <I>%s</I> is not present in the network
pa: ਉਪਭੋਗੀ <I>%s</I> ਨੈਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User ID
pa: ਉਪਭੋਗੀ ID

en: User Information
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: User Limit
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਸੀਮਾ

en: User Modes
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਢੰਗ

en: User Name: 	%s
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ: 	%s

en: User Online Status Attributes
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਆਨਲਾਇਨ ਸਥਿਤੀ ਗੁਣ

en: User Options
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਚੋਣ

en: User Properties
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ

en: User Rooms
pa: ਯੂਜਰ ਰੂਮ

en: User does not exist
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User has no directory information.
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਦੀ ਕੋਈ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: User has typed something and paused
pa: ਉਸ ਨੇ ਕੁਝ ਲਿਖਿਆ ਅਤੇ ਰੁਕ ਗਿਆ

en: User information for %s unavailable
pa: %s ਲਈ ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User information for %s unavailable:
pa: %s ਲਈ ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ:

en: User information not available: %s
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ: %s

en: User is not logged in
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User is offline
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ

en: User is typing...
pa: ਉਹ ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ...

en: User not found
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User temporarily unavailable
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Username
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ

en: Users
pa: ਉਪਭੋਗੀ

en: Users on %s: %s
pa: %s 'ਤੇ ਉਪਭੋਗੀ: %s

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਅਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਬਦਲਦੀ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Verify Public Key
pa: ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਜਾਂਚ

en: Verify all IM message signatures
pa: ਸਭ IM ਸੁਨੇਹਾ ਦਸਤਖਤ ਪੜਤਾਲ

en: Verify all channel message signatures
pa: ਸਭ ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਰਾ ਦਸਤਖਤ ਪੜਤਾਲ

en: Verifying server public key
pa: ਸਰਵਰ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਪੜਤਾਲ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Video Chat
pa: ਵੀਡਿਓ ਗੱਲਬਾਤ

en: Video Conferencing
pa: ਵੀਡਿਓ ਕਾਨਫਰੰਸ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: View MOTD
pa: MOTD ਵੇਖਾਓ

en: View Message of the Day
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਓ

en: View _Log
pa: ਲਾਗ ਵੇਖਾਓ(_L)

en: View...
pa: ਵੇਖੋ...

en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

en: Visit Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ ਖੋਲੋ

en: Vladimira Girginova and Vladimir (Kaladan) Petkov
pa: Vladimira Girginova ਅਤੇ Vladimir (Kaladan) Petkov

en: Voice
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Voices
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Waiting for reply...
pa: ਜਵਾਬ ਦੀ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ ਹੈ...

en: Waiting for response...
pa: ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਹੈ...

en: Waiting for transfer to begin
pa: ਭੇਜਣ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: Wake Me Up
pa: ਮੈਨੂੰ ਜਗਾਉ

en: Wallops from %s
pa: %s ਵਲੋਂ Wallops

en: Warn
pa: ਸਾਵਧਾਨ

en: Warn User
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Warn _anonymously?
pa: ਕੀ ਅਗਿਆਤ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਚੇਤਾਵਨੀ(_a)?

en: Warn the user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੂੰ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Warned (%d%%)
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ (%d%%)

en: Warning Level
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਪੱਧਰ

en: Warning of %s not allowed.
pa: %s ਲਈ ਉਡੀਕ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Web Aware
pa: ਵੈਬ ਜਾਣਕਾਰ

en: Web Page
pa: ਵੈਬ ਸਫਾ

en: Webcams
pa: ਵੈਬਕੈਮ

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
pa: ਜਦੋਂ ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਪਲੱਗਿੰਨ ਮੌਜੂਦਾ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਪੁਰਾਣੀ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਦਿੰਦੀ ਹੈ।

en: When away
pa: ਜਦੋਂ ਦੂਰ

en: When away and idle
pa: ਜਦੋਂ ਦੂਰ ਅਤੇ ਵਿਹਲਾ

en: When this happens, TOC ignores any messages sent to it, and may kick you off if you send a message. Gaim will prevent anything from going through. This is only temporary, please be patient.
pa: ਜੇਕਰ ਏਦਾਂ ਹੋਵੇ, TOC ਇਸ ਨੂੰ ਭੇਜੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੋਵੇ। ਗੇਇਮ ਕਿਸੇ ਚੀਜ਼ ਨੂੰ ਅੰਦਰ ਜਾਣ ਤੋਂ ਰੋਕਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਸਿਰਫ਼ ਆਰਜ਼ੀ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਬਰ ਰੱਖੋ।

en: When you are kicked offline, this reconnects you.
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱਢਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮੁੜ ਜੋੜ ਦੇਵੇਗਾ।

en: WinGaim Options
pa: WinGaim ਚੋਣਾਂ

en: Window Closing
pa: ਝਰੋਖਾ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ

en: Windows usage
pa: ਝਰੋਖਾ ਵਰਤੋਂ

en: Work Address
pa: ਕੰਮ ਸਿਰਨਾਵਾਂ

en: Work Information
pa: ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Would you like to join the conversation?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Would you like to overwrite it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਪਰ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Write error
pa: ਲਿਖਣ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: Writing error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

en: X usage
pa: X ਵਰਤੋਂ

en: YCHT Host
pa: YCHT ਮੇਜ਼ਬਾਨ

en: YCHT Port
pa: YCHT ਪੋਰਟ

en: Yahoo
pa: ਯਾਹੂ

en: Yahoo Japan
pa: Yahoo ਜਾਪਾਨ

en: Yahoo Protocol Plugin
pa: Yahoo ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Yahoo! Japan Profile
pa: Yahoo! ਜਾਪਾਨ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Yahoo! Profile
pa: Yahoo! ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ

en: Yahoo! system message for %s:
pa: Yahoo! %s ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: You _send:
pa: ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਿਆ(_s):

en: You _type:
pa: ਤੁਸੀ ਲਿਖਿਆ(_t):

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੁਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ %s ਗੱਲਬਾਤ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ %s ਸੰਪਰਕ ਅਤੇ %d ਹੋਰ ਸਨੇਹੀ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ %s ਗਰੁੱਪ ਅਤੇ ਇਸ ਦੇ ਸਭ ਮੈਂਬਰ ਹਟਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: You are awaiting authorization from the following buddies
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਸਨੇਹੀਆਂ ਵਲੋਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ

en: You are banned from %s.
pa: %s ਵਲੋਂ ਤੁਹਾਡੇ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: You are channel founder on <I>%s</I>
pa: <I>%s</I> ਵਿੱਚ ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਮੋਢੀ ਹੋ

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਤਾਂ ਕਿ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਇਸ ਖਾਤੇ ਨਾਲ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਸੱਦਿਆ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਕਿਸੇ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਉੱਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਨਹੀਂ ਹੋ, ਜਿਸ ਰਾਹੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You are now chatting in %s.
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ %s ਵਿੱਚ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ।

en: You are now known as %s
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ %s ਦੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਜਾਣੇ ਜਾਉਗੇ

en: You are sending messages too fast to %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਸੁਨੇਹੇ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਭੇਜ ਰਹੇ ਹੋ।

en: You are using Gaim version %s.  The current version is %s.<hr>
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਗੇਇਮ ਵਰਜਨ %s ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ। ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਜਨ %s ਹੈ। <hr>

en: You can get version %s from:<br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a>.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ %s ਵਰਜਨ ਨੂੰ <br><a href="http://gaim.sourceforge.net/">http://gaim.sourceforge.net</a> ਤੋਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਲੋਕਾਂ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਆਨਲਾਇਨ (ਮੌਕਾ) ਸਥਿਤੀ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜਤ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਬਾਰੇ ਉਹ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭਰੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਹੋਰ ਵਿਅਕਤੀ ਵੇਖ ਸਕਣ।

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
pa: ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਸਨੇਹੀਆਂ ਨੂੰ ਸੱਜਾ-ਬਟਨ ਦਬਾ ਕੇ ਅਤੇ "ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਮੁੜ-ਬੇਨਤੀ" ਚੁਣ ਕੇ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਬੇਨਤੀ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You canceled the transfer of %s
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਲਈ ਸੰਚਾਰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: You cannot add the same person twice to a conversation
pa: ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਇੱਕ ਹੀ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਦੋ ਵਾਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You cannot create an empty away message
pa: ਤੁਸੀਂ ਖਾਲੀ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚਨਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਦੀ ਸਵਰਜਨਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਆਯਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰਦੇ ਹੋ। ਤੁਹਾਨੂੰ Get Public Key ਕਮਾਂਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੁੰਜੀ ਆਯਾਤ ਕਰਨ ਲਈ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: You cannot save an away message with a blank title
pa: ਤੁਸੀਂ ਖਾਲੀ ਨਾਂ ਨਾਲ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਸੰਭਾਲ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
pa: ਤੁਸੀਂ ਲਗਾਤਾਰ ਜੁੜ ਅਤੇ ਟੁੱਟ ਰਹੇ ਹੋ। ਦਸ ਮਿੰਟ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਜੁੜਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਹੋਰ ਵੀ ਵਧੇਰੇ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੜੀ ਛੇਤੀ ਨਾਲ ਜੁੜ ਅਤੇ ਟੁੱਟ ਰਿਹਾ ਹੈ। 10 ਮਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਕੋਸ਼ਿਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੀ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਵੀ ਉਡੀਕ ਕਰਨੀ ਪਵੇਗੀ।

en: You have been disconnected because you have signed on with this screen name at another location.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸੰਪਰਕ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਦਾਖਲ ਹੋਏ ਹੋ।

en: You have been disconnected from chat room %s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ %s ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ <I>%s</I> ਵਿੱਚੋਂ <I>%s</I> (%s) ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ

en: You have been killed by %s (%s)
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s (%s) ਨੇ ਬਾਹਰ ਕੱਢ ਕੇ ਮਾਰਿਆ

en: You have been logged off as you have logged in on a different machine or device.
pa: ਤੁਸੀਂ ਲਾਗਿੰਨ ਆਫ (ਬੰਦ) ਹੋ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵੱਖਰੀ ਮਸ਼ੀਨ ਜਾਂ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਹੋ।

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
pa: ਤੁਸੀਂ ਲਾਗ ਆਉਟ ਹੋ ਗਏ ਹੋ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਵਰਕਸਟੇਸ਼ਨ ਉੱਤੇ ਲਾਗਿੰਨ ਹੋ ਗਏ ਹੋ।

en: You have been signed off for an unknown reason.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਬਾਹਰ ਆ ਗਏ।

en: You have entered an invalid username
pa: ਤੁਸੀਂ ਗਲਤ ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
pa: ਤੁਸੀਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਵੀਕਾਰ ਸੰਪਰਕਾਂ ਦੀ ਸੀਮਾ ਤੱਕ ਅੱਪੜ ਗਏ ਹੋ

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਖਾਸ ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।
    
    ਵਲੋਂ %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s [%s] ਵਲੋਂ ਇੱਕ ICQ ਈ-ਪੱਤਰ ਆਇਆ ਹੈ
    
    ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ICQ ਸਫ਼ਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।
    
    ਵਲੋਂ %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨਾਲ ਸਿੱਧੀ IM ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: You have signed on from another location.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਥਾਂ ਤੋਂ ਲਾਗਿੰਨ ਹੋਏ

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ %s ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤੀ ਹੈ, ਪਰ ਉਪਭੋਗੀ ਤੁਹਾਡੀ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹੈ। "ਹਾਂ" ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਸਨੇਹੀ ਨੂੰ ਹਟਾ ਅਤੇ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਛੇਤੀ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਸਥਿਰ ਹੋਣ ਤੱਕ TOC ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ। ਨਵੇਂ ਲਈ %s ਵੇਖੋ।

en: You missed %hu message from %s because he/she was too evil. | You missed %hu messages from %s because he/she was too evil.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਉਹ ਬੁਰਾ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਉਹ ਬੁਰਾ ਹੈ।

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਗਲਤ ਸੀ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਗਲਤ ਸਨ।

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਵੱਡੇ ਹਨ।

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਰ ਸੀਮਾ ਹੱਦ ਟੱਪ ਗਈ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਦਰ ਸੀਮਾ ਹੱਦ ਟੱਪ ਗਈ ਹੈ।

en: You missed %hu message from %s because you are too evil. | You missed %hu messages from %s because you are too evil.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬੁਰੇ ਹੋ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬੁਰੇ ਹੋ।

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਾ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ %hu ਸੁਨੇਹਿਆਂ %s ਵਲੋਂ ਨੂੰ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ।

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਤੋਂ ਇੱਕ IM ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: You missed an IM from %s because it was too big.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਤੋਂ ਇੱਕ IM ਗੁਆ ਲਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਵੱਡਾ ਸੀ

en: You must specify a nick
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: You send
pa: ਤੁਸੀਂ ਭੇਜਿਆ

en: You should receive an email asking to confirm %s.
pa: ਤੁਸੀਂ %s ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਈ-ਪੱਤਰ ਛੇਤੀ ਹੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋਗੇ।

en: You talk in chat
pa: ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਬੋਲੇ

en: You type
pa: ਤੁਸੀਂ ਲਿਖਿਆ

en: You were disconnected from the server, because you logged on from a different location
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵੱਖਰੀ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੋਂ ਲਾਗਿੰਨ ਕਰ ਲਿਆ ਹੈ।

en: You were disconnected from the server.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your AIM connection may be lost.
pa: ਤੁਹਾਡਾ AIM ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Your Current Mood
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਮੌਜੂਦਾ ਚਿੱਤ(ਮੂਡ)

en: Your Current Status
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
pa: ਤੁਹਾਡਾ IM ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਸੀ ਗਿਆ। ਤੁਸੀਂ AIM ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ IM ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
pa: ਤੁਹਾਡਾ IM ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਸੀ ਗਿਆ। ਤੁਹਾਨੂੰ IM ਚਿੱਤਰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਿੱਧਾ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
pa: ਤੁਹਾਡਾ MSN ਸਨੇਹੀ ਆਰਜ਼ੀ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਡੀਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Your VCard File
pa: ਤੁਹਾਡੀ VCard ਫਾਇਲ

en: Your Yahoo! message did not get sent.
pa: ਤੁਹਾਡਾ Yahoo! ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your account has been disabled because too many invalid passwords were entered
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਗਲਤ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਦਿੱਤੇ ਹਨ

en: Your account is currently suspended.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ ਇਸ ਸਮੇਂ ਮੁਅੱਤਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਖਾਤਾ ਤਾਲਾਬੰਦ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ Yahoo! ਦੀ ਵੈਬਸਾਇਟ ਨੂੰ ਖੋਲੋ।

en: Your command failed for an unknown reason.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਕਮਾਂਡ ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਅਸਫਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Your password has been changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਗੁਪਤ-ਕੋਡ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Your screen name is currently formatted as follows:
    %s
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਫਾਰਮਿਟ ਵਿੱਚ ਹੈ:
    %s

en: Your system administrator has disabled this operation
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਿਸਟਮ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਨੇ ਇਸ ਕਾਰਵਾਈ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ ਹੈ

en: Your warning level is currently too high to log in.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਚੇਤਾਵਨੀ ਪੱਧਰ ਇੰਨਾ ਜ਼ਿਆਦਾ ਹੈ ਕਿ ਦਾਖਲ (ਲਾਗਿੰਨ) ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ ਜਾਦਾ ਹੈ।

en: Zephyr Protocol Plugin
pa: Zephyr ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਿੰਨ

en: Zip Code
pa: ਡਾਕ ਕੋਡ

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
pa: [ਇਸ ਉਪਭੋਗੀ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਗਲਤ ਅੱਖਰ ਹਨ।]

en: _Account
pa: ਖਾਤਾ(_A)

en: _Account:
pa: ਖਾਤਾ(_A):

en: _Alias
pa: ਉਪ-ਨਾਂ(_A)

en: _Alias Buddy...
pa: ਸਨੇਹੀ ਉਪ-ਨਾਂ(_A)

en: _Alias...
pa: ਉਪ-ਨਾਂ(_A)...

en: _Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

en: _Associate Buddy
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਸਨੇਹੀ(_A)

en: _Auto-reply:
pa: ਸਵੈ-ਜਵਾਬ(_A):

en: _Autodetect IP Address
pa: ਸਵੈ-ਖੋਜਿਆ IP ਸਿਰਨਾਵਾਂ(_A)

en: _Automatically expand contacts
pa: ਸੰਪਰਕ ਖੁਦ ਹੀ ਫੈਲਾਓ(_A)

en: _Away
pa: ਦੂਰ(_A)

en: _Browser:
pa: ਝਲਕਾਰਾ(_B):

en: _Buddy List window transparency
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਝਰੋਖਾ ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ(_B)

en: _Buddy name:
pa: ਸਨੇਹੀ ਨਾਂ(_B):

en: _Buddy:
pa: ਸਨੇਹੀ(_B):

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ(_C)

en: _Channel:
pa: ਚੈਨਲ(_C):

en: _Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ(_C)

en: _Class:
pa: ਵਰਗ(_C):

en: _Clear Formatting
pa: ਫਾਰਮਿਟ ਹਟਾਓ(_C)

en: _Clear finished transfers
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਸੰਚਾਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_C)

en: _Collapse
pa: ਸਮੇਟੋ(_C)

en: _Copy E-Mail Address
pa: ਈ-ਪੱਤਰ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਨਕਲ(_C)

en: _Copy Link Location
pa: ਸੰਬੰਧ ਸਥਿਤੀ ਦੀ ਨਕਲ(_C)

en: _Delete Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ(_D)

en: _Description
pa: ਵੇਰਵਾ(_D)

en: _Dockable Buddy List
pa: ਵੱਖਹੋਣ ਯੋਗ ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ(_D)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _Enable system log
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਾਗ ਯੋਗ(_E)

en: _End Port:
pa: ਅੰਤ ਪੋਰਟ(_E):

en: _Escape closes window
pa: ਝਰੋਖਾ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ _Escape

en: _Exchange:
pa: ਤਬਾਦਲਾ(_E):

en: _Expand
pa: ਫੈਲਾਓ(_E)

en: _Flash Window when messages are received
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਝਰੋਖਾ ਝਲਕਾਓ(_F)

en: _Focused windows
pa: ਕੇਂਦਰਿਤ ਝਰੋਖਾ(_F)

en: _Get List
pa: ਸੂਚੀ ਲਵੋ(_G)

en: _Group:
pa: ਸਮੂਹ(_G):

en: _Handle:
pa: ਹੈਂਡਲ(_H):

en: _Hide new messages until tray icon is clicked
pa: ਟਰੇ ਆਇਕਾਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉਣ ਤੱਕ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਓਹਲੇ ਰੱਖੋ(_H)

en: _Highlight misspelled words
pa: ਗਲਤ ਸ਼ਬਦ ਉਘਾੜੋ(_H)

en: _Host:
pa: ਮੇਜ਼ਬਾਨ:

en: _IM window transparency
pa: _IM ਝਰੋਖਾ ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

en: _IM windows
pa: _IM ਝਰੋਖਾ

en: _Idle
pa: ਵਿਹਲਾ(_I)

en: _Insert
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(_I)

en: _Instance:
pa: ਮੌਕਾ(_I):

en: _Invite
pa: ਸੱਦਾ(_I)

en: _Join
pa: ਦਾਖਲ(_J)

en: _Keep Buddy List window on top
pa: ਸਨੇਹੀ ਸੂਚੀ ਝਰੋਖਾ ਉੱਪਰ ਰੱਖੋ(_K)

en: _Keep the dialog open
pa: ਵਾਰਤਾਲਾਪ ਖੁੱਲਾ ਰੱਖੋ(_K)

en: _Log all instant messages
pa: ਸਭ ਤਰੁੰਤ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦਾ ਲਾਗ(_L)

en: _Manual:
    (%s for URL)
pa: _Manual:
    (URL ਲਈ %s)

en: _Manually specify range of ports to listen on
pa: ਸੁਣਨ ਲਈ ਦਸਤੀ ਪੋਰਟ ਸੀਮਾ ਦਿਓ(_M)

en: _Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ(_M):

en: _Method:
pa: ਢੰਗ(_M):

en: _Minutes before setting away:
pa: ਦੂਰ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਮਿੰਟ(_M):

en: _Modify
pa: ਸੋਧ(_M)

en: _Notify buddies that you are typing to them
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹੋਵੋ ਤਾਂ ਸਨੇਹੀਆਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉ(_N)

en: _Open Link in Browser
pa: ਝਲਾਕਾਰੇ ਵਿੱਚ ਖੋਲੋ(_O)

en: _Open Mail
pa: ਪੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Open link in:
pa: ਸਬੰਧ ਖੋਲੋ(_O):

en: _Passphrase:
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ(_P):

en: _Password:
pa: ਗੁਪਤ-ਕੋਡ(_P):

en: _Pause
pa: ਵਿਰਾਮ(_P)

en: _Popup notification
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਸੂਚਨਾ(_P)

en: _Port:
pa: ਪੋਰਟ(_P):

en: _Queue new messages when away
pa: ਦੂਰ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ(_Q)

en: _Raise IM window on events
pa: ਘਟਨਾ ਉੱਤੇ IM ਝਰੋਖਾ ਉਭਾਰੋ

en: _Raise window on events
pa: ਘਟਨਾ ਉੱਤੇ ਝਰੋਖਾ ਉਭਾਰੋ(_R)

en: _Recipient:
pa: ਸੁਨੇਹੀ(_R):

en: _Reconnect
pa: ਮੁੜ ਜੁੜੋ(_R)

en: _Remove
pa: ਹਟਾਓ(_R)

en: _Remove Buddy
pa: ਸਨੇਹੀ ਹਟਾਓ(_R)

en: _Rename
pa: ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ(_R)

en: _Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ(_R)

en: _Return from away
pa: ਦੂਰੋਂ ਵਾਪਸ(_R)

en: _Room:
pa: ਰੂਮ(_R):

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Save Image...
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ(_S)...

en: _Screen name
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ(_S)

en: _Search for:
pa: ਖੋਜ(_S):

en: _Send As
pa: ਏਦਾਂ ਭੇਜੋ(_S)

en: _Send File
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(_S)

en: _Send default formatting with outgoing messages
pa: ਬਾਹਰ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਮੂਲ ਫਾਰਮਿਟ ਰੱਖੋ(_S)

en: _Server:
pa: ਸਰਵਰ(_S):

en: _Set
pa: ਦਿਓ(_S)

en: _Show slider bar in IM window
pa: _IM ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਸਲਾਇਡਰ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ(_S)

en: _Sign on
pa: ਦਾਖਲ(_S)

en: _Sorting:
pa: ਕ੍ਰਮਬੱਧ(_S):

en: _Sounds while away
pa: ਦੂਰ ਜਾਣ ਉੱਤੇ ਆਵਾਜ਼(_S)

en: _Start Gaim on Windows startup
pa: Windows ਚੱਲਣ ਸਮੇਂ ਗੇਇਮ ਚਲਾਓ(_S)

en: _Start Port:
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਪੋਰਟ(_S):

en: _Use
pa: ਵਰਤੋਂ(_U)

en: _User:
pa: ਉਪਭੋਗੀ(_U):

en: _Username:
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨਾਂ(_U):

en: _Visual gesture display
pa: ਦਿੱਖ ਇਸ਼ਾਰੇ ਵੇਖਾਓ(_V)

en: _Warn
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ(_W)

en: an anonymous person
pa: ਕੋਈ ਅਣਜਾਣ ਵਿਅਕਤੀ

en: channel %s not found
pa: ਚੈਨਲ %s ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: channel modes for %s: %s
pa: %s ਲਈ cmodes ਢੰਗ: %s

en: current topic is: %s
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਦਾ ਹੈ: %s

en: day | days
pa[0]: ਦਿਨ
pa[1]: ਦਿਨ

en: developer
pa: ਖੋਜੀ

en: developer & webmaster
pa: ਖੋਜੀ ਤੇ ਵੈਬ ਮਾਸਟਰ

en: former Jabber developer
pa: ਪੁਰਾਣਾ Jabber ਖੋਜੀ

en: former lead developer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਮੁੱਖ ਖੋਜੀ

en: former libfaim maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ libfaim ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: former maintainer
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: g003: Error opening connection.
pa: g003: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: hacker and designated driver [lazy bum]
pa: ਹੈਂਕਰ ਅਤੇ ਢਾਂਚਾ ਡਰਾਇਵਰ [lazy bum]

en: hour | hours
pa[0]: ਘੰਟਾ
pa[1]: ਘੰਟਾ

en: iChat Timestamp
pa: iChat ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pa: inst &lt;instance&gt;:ਇਸ ਕਲਾਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੌਕਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pa: instance &lt;instance&gt;: ਇਸ ਕਲਾਸ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਮੌਕਾ ਦਿੱਤਾ

en: lead developer
pa: ਮੁੱਖ ਖੋਜੀ

en: maintainer
pa: ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: me is using Gaim v%s.
pa: ਮੈਂ ਗੇਇਮ v%s ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹਾਂ।

en: minute | minutes
pa[0]: ਮਿੰਟ
pa[1]: ਮਿੰਟ

en: minutes.
pa: ਮਿੰਟ

en: no channel modes are set on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਵੀ cmodes ਢੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: no such channel
pa: ਕੋਈ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: second | seconds
pa[0]: ਸਕਿੰਟ
pa[1]: ਸਕਿੰਟ

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
pa: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਦਾਖਲ ਹੋਇਆ

en: support
pa: ਸਹਿਯੋਗ

en: users: %s, files: %s, size: %sGB
pa: ਉਪਭੋਗੀ: %s, ਫਾਇਲਾਂ: %s, ਅਕਾਰ: %sਗੈਬਾ

en: you can see the butterflies mating
pa: ਤੁਸੀਂ ਤਿੱਤਲੀ ਮੇਲ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
pa: zc &lt;class&gt;: ਨੇ &lt;<i>class</i>,ਨਿੱਜੀ, ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
pa: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,* ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pa: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;:&lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
pa: zi &lt;instance&gt;: &lt;message,<i>instance</i>,* ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pa: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: ਇੱਕ &lt;ਸੁਨੇਹਾ,<i>instance</i>,<i>recipient</i> ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਹੈ&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
pa: zl &lt;nick&gt;: ਉਪਭੋਗੀ ਖੋਜੋ

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
pa: zlocate &lt;nick&gt;: ਉਪਭੋਗੀ ਖੋਜ
